Wpis z mikrobloga

  • 2
@ZasilaczKomputerowy: wszystko. My mamy ciągłość narodowa. Od powstania naszej państwowości nie mieliśmy najazdów obcych ludów którzy by nas zasymilowali. Nawet 100 lat rozbiorów to pikuś przy tym co się stało z Rzymianami bo to trwało dużo więcej lat. Poczytaj sobie o wielkiej wędrówce ludów. Żeby my jako naród nie przetrwali musieliby się zasymilować z ruskimi Austro-Węgrami i Niemcami. U nas czegoś takiego nie bylo. A Rzymian wchłonęły poszczególne ludy barbarzyńskie. Każdy
  • Odpowiedz
@ChichyKun: Rosja qmplu. Ostatnia księżniczka z Cesarstwa Wschodniorzymskiego, jak i większość dworu po upadku Konstantynopola uciekła do Rosji, owa księżniczka ożeniła się z ówczesnym władcą Księstwa Moskiewskiego, była babcią Ivana IV Groźnego, pierwszego cara Rosji. Bizancjum to zdecydowanie późniejsza nazwa, a wschodniorzymskie cesarstwo było traktowane jako oficjalny kontynuator państwowości cesarstwa Rzymskiego, kulturowo i religijnie. ŚC o którym piszesz, nie było ciągle określane jako rzymskie, a tytuł cesarza (jeszcze nie rzymskiego) nadał
  • Odpowiedz
@wankiel linia krwii po kobiecie? Tak średnio, w momencie kiedy Cesarstwo Rzymskie (wschodnie) uznało władzę franków na zachodzie to tam należy szukać prawnej linii, wschód nie zostawił żadnego kontynuatora, a "trzeci Rzym" to bardziej doktryna, a nie fakt.
  • Odpowiedz
@ChichyKun: Średnio, jednak nawet niedziedziczna linia krwi to linia krwi i jakby nie było Ivan IV był potomkiem cesarzy rzymskich i bliżej temu do uznania się jako kontynuator cesarstwa rzymskiego niż samozwańczej koronacji przez papieża na cesarza przez Karola, którego cesarstwo przetrwało po nim 30 lat. (Konstantyn uznał koronację dopiero 12 lat po fakcie, jednak to wschodni cesarz w dalszym ciągu był uznawany za kontynuatora tradycji Rzymskiej, zwłaszcza, że Karol jako
  • Odpowiedz
@wankiel ale ja cały czas używam słowa "prawnie".
Przekleje post z forum historycy, dość dobrze opisuje co mam na myśli.

Zacznijmy od tego, że nigdy nikt (nawet Teodozjusz!) nie usankcjonował podziału Cesarstwa! Nikomu z ówczesnych ludzi nawet przez myśl nie przeszło, że od roku 395 istnieją dwa państwa. To cały czas było jedno cesarstwo, ale rządzone przez dwóch władców. Nie było to zresztą nic specjalnie nowego. 
Dlatego też w roku 476 nie
  • Odpowiedz
@Retox128: Odpowiadam na śmieszny obrazek, już mnie #!$%@?ło fest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ciekawostkę słyszałem ostatnio całkiem fajną - wiecie dlaczego w Afryce plemiona nie żyją po prostu przy studniach które biały im przyjechał wykopać? Przecież to lepszy pomysł niż chodzenie 4-5h w jedną stronę i 4-5h w drugą stronę z dzbanem na łbie, przez kobietę.

Otóż ciekawostka mówi że mudżyny nie są w stanie wytrzymać w
  • Odpowiedz
@27er: serio? W bardzo dużym uproszczeniu jakby chcieli to by wybudowali coś na kształt piramidy i biegali z wiadrami na górę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Retox128:
Nie zalamuj mnie XD, to już prościej zrobić osadę przy studni. Problem w tym, że te studnie są zazwyczaj w okresowych kortach rzek, gdzie nie można zrobić ani osady, ani żadnej budowli. Gówno wiecie gimbusy XD
  • Odpowiedz