Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #sieci #wifi #tp-link
Witam.
Mam taki problem, otóż, w sieci pracuje router TP-LINK AC1900 jako router za modemem od Orange. Działa w zasadzie bez zarzutów. Problem pojawił się niedawno jak użyszkodnik i właściciel routera chciał zablokować dostęp jednemu ze swoich komputerów do internetu w określonych godzinach. Mały #rozowypasek wchodzi w fazę dojrzewania i są problemy z nadużywaniem internetu do hejtowania. Rozmowy z taką małą zbuntowaną nastolatką nie przynoszą odpowiedniego rezultatu, tak więc padło na ograniczenie dostępu do internetu w określonych godzinach. Próbowałem to zrealizować na zasadzie kontroli rodzicielskiej, niestety tam jest tylko możliwość blokowania określonych stron, a tu chodzi o całość dostępu do internetu. Na stronie https://www.tp-link.com/resources/simulator/C1900v2_us_webpages/index.html jest emulator tego routera - tak samo wygląda i działa strona konfiguracyjna wspomnianego.
I teraz moje pytania:
Czy ja coś źle robię że nie mogę/nie potrafię poprawnie ustawić dostępu dla określonego komputera w określonym czasie?
Czy może istnieje alternatywne oprogramowanie pozwalające na taką konfigurację?
Ewentualnie jaki sprzęt kupić aby wymienić owego Archera na poprawnie działające urządzenie - wymagane jest co najmniej taki sam zasięg sygnału WiFi jak w w/w, dwie sieci WiFi - 2G/5G, co najmniej cztery porty RJ45 na routerze.
  • 20
@wiskoler: Archera zostaw, użyjesz go tylko jako radio/AP. Między Orange a tego archera wstaw dowolnego mikrotika np rb750g czy co tam odpowiedniego w zależności ile masz pasma do przewalenia. Na mikrotiku zrobisz dowolne czary jakie tylko sobie wymyślisz jeśli chodzi o blokowanie/przekierowywanie/logowanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ShortyLookMean: jak na razie nie znalazłem obrazu dla Archer a 1900. Dodatkowo na openwrt piszą o problemach z uruchomieniem WiFi, i na dokładkę po zainstalowaniu openwrt nie ma możliwości powrotu do oryginalnego oprogramowania. Czyli możemy uzyskać całkiem zgrabną cegiełkę jako przycisk do papieru.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ShortyLookMean: właśnie, z tym mikrotikiem, jeśli wepnę go pomiędzy modem a router to (na mój chłopski rozum) jak on będzie wycinał dostęp dla jednego komputera za routerem? Przecież on będzie widział tylko jedno urządzenie - router. Ale może ja czegoś nie kumam w NAT.
@wiskoler: Ale przecież na tym TP-LINK AC1900 masz w Parental Controls masz dwie sekcje: Devices Under Parental Controls i Content Restriction. I w tej pierwszej klikasz Add, wskazujesz adres MAC komputera małej różowej, klikasz w ikonkę zegarka, ustawiasz czas i gotowe. Przynajmniej tak to wygląda na tym emulatorze co podlinkowałeś. Sprawdź najpierw to a potem ewentualnie będziesz się zastanawiał co dalej.
@Skylake: No właśnie ta funkcja mi nie działa tak jak powinna. Przynajmniej jak siedziałem fizycznie przed routerem i kombinowałem jak to zablokować.
Wg. mojej skromnej wiedzy powinienem tutaj wpisać adres MAC komputera i wyznaczyć za pomocą ikonki z zegarkiem którego dnia i o której godzinie ma mieć dostęp do internetu, a kiedy ten dostęp odciąć. Niestety nie zadziałało mi to tak jak sobie wyobrażałem, dlatego ten post. Ale teraz zaczynam wątpić
@wiskoler: Adres MAC wybierałeś z listy czy wpisywałeś ręcznie? Z emulatora wynika że ma być taki: 00-11-22-33-44-55. No i z tego co widzę zaznacza się czas w którym ma być internet.
@Skylake: Adres wybierałem z listy, nawet dopisałem do DHCP żeby miał zawsze stały adres IP. Jedno mi tylko teraz przychodzi do głowy - nie mam pewności czy dobrze ustawiłem strefę czasową i dobry czas. Bo tu może być kruczek pogrzebany.
@ShortyLookMean: & @Skylake:
Odświeżam ten wątek bo dostałem rzeczony router w swoje łapki i stoi obok mnie i moge z nim robić co mie się rzewnie podoba.
Jest tak że router dostaje internet z mojego routera i tworzy własną sieć LAN i WiFi. Po kabelku podpiętego mam lapka a po WiFi swój telefon. Zadanie takie by zablokowac całkowicie dostep telefonu do internetu w okreslonych dniach i godzinach. No i to
Pobierz wiskoler - @ShortyLookMean: & @Skylake:
Odświeżam ten wątek bo dostałem rzeczony rou...
źródło: comment_Iomc32pRCd0aMsqyEzaiOzeCfpBNwsn7.jpg
Dobra, sprawę rozwiązałao przeflashowanie Archera na DD-WRT v.3
Jest działający interfejs z filtracją na poszczególne adresy MAC. Mozna je ustawić na poszczególne dni i godziny i to załatwia sprawę "wściekłej różowej nastolatki" :)