Wpis z mikrobloga

Szwedzki reporter przyjechał pociągiem do Katowic w ramach trochę eko manifestu - szkoda że nikt mu nie powiedział że pociągi w PL mimo że na prąd realnie nadal są na węgiel :D W Skandynawii to byłoby faktycznie eko bo są atomówki, masa wiatraków, gigantyczna nadprodukcja hydroelektrownii z Norwegii która eksportuje własnie nie tylko ropę ale i prąd do Szwecji czy nawet Holandii podmorskim kablem itp.

Nie chcę się czepiać bo wiadomo że pociagi pewnie mają mniejsze obłożenie niż samoloty zwłaszcza na taki event a jadą i tak więc ogólnie to pewnie było ekologiczne bardziej ale chodzi o to że oni to trochę wykazują jakby to właśnie było osiągnięcie bo ogólnie jednak prąd = czysta energia w Skandynawii, dlatego też jej się zwyczajnie nie oszczędza. Tak samo jak wody. Po prostu nie trzeba a moralnie to jest OK.

BTW muszę przyznać że no ładnie Katowice wyglądają :) Nawet możemy być dumni z takiej wizytówki :) Na SVT to jest top story!

Póki co pół biedy że wszyscy się skupiają faktycznie na konferencji i globalnych zjawiskach a nie na tym co w PL w tych kwestiach się realnie dzieje :/ Kompletny odwrót i skoro już to w rachunki prywatnych ludzi będzie uderzać a zero protestów to nie ma nadziei dla tego narodu. Jakoś wielu nie myśli że to głównie uderza w ograniczenie naszej konkurencyjności, przejadanie ewentualnych zysków na rzecz zwiększających mafinymi (PGE vs farmy wiatraków, Polenergia itp.) metodami udział w rynku państwowych koncernów energetycznych :F

#szwecja | #katowice | #ekologia | #klimat | #cop24 | #natura | #skandynawia | #ciekawostki | #ekonomia | #gospodarka i tak politycznie dodaje #bekazpisu też bo to oni stoją za wywrotem zmian w tej kwestii w PL :P
Saeglopur - Szwedzki reporter przyjechał pociągiem do Katowic w ramach trochę eko man...

źródło: comment_yddknKVFsLZatlK0jTryJPZlDjQB2yvy.jpg

Pobierz
  • 13
@Clefairy: wieszosc tych obliczeń co do eko jest troche na wyrost, tak wiele czynników w to wchodzi, włącznie z pogodą. Napewno wolałbym żeby barany z rzadu (kazdego po kolei) nie utrudniały budowy wiatraków, bo to jedyan realan alternatywa jako uzupełnienie systemu energetycznego, i powoli zamieniać węglówki na coś w stylu atom, gaz.
No ale to nasz "surowiec strategiczny". Tak wiem że opłacalność eko energii jest watpliwa w czasach gdy wszedzie są
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@unified_observer: To niestety nie jest alternatywa, bo budowa przekracza koszt zarobku na prądzie. Gdyby nie dopłaty unijne, żaden wiatrak by się nie opłacał. Poza tym nie wiem czy wiesz, ale te wiatraki robią dwie firmy na całą Europę, dwa że w Polsce na lądzie montuje się wiatraki morskie, a nie lądowe, przez co pół roku się nie kręcą, bo są za duże.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AvantaR: Polecam sprawdzić firmy produkujące wiatraki, a potem sprawdzić modele i ich wielkość w specyfikacji. Morskie wiatraki są ogromne, na duże wiatry. Głównie takie są w Polsce. Lądowe są niewielkie, góra kilkanaścue metrów wysokości, żeby wyczuwały słabszy wiatr. Ale tych się nie montuje, bo dotacja jest na te duże. Zawsze sprawdzam producenta wiatraków w mojej okolicy i zawsze jest jeden i ten sam, ale może w innych województwach jest ten drugi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AvantaR: Po holendersku zapewne. ;) Kiedyś ktoś mi podlinkował na wykopie fajny artykuł o tym, ale paaanieee, kiedy to byyyło. Ja w zasadzie jestem wielkim fanem odnawialnych sposobów poztskiwanua energii, ale litości, nie w ten sposób. Kiedyś na Narwii zakładano turbiny wodne polskiej produkcji, super sprawa, zerowe koszty niemal i co? Ekolodzy oprotestowali, bo biedne rybki. Konstruktorzy zrobili przepływ dla rybek, a wała im, zrobiono wszystko, by uwalić to przedsięwzięcie, bo
To niestety nie jest alternatywa, bo budowa przekracza koszt zarobku na prądzie. Gdyby nie dopłaty unijne, żaden wiatrak by się nie opłacał. Poza tym nie wiem czy wiesz, ale te wiatraki robią dwie firmy na całą Europę, dwa że w Polsce na lądzie montuje się wiatraki morskie, a nie lądowe, przez co pół roku się nie kręcą, bo są za duże.


@lavinka: wiem wiem ,dlatego pisze o bilansowaniu tego z atomem,
Ooo a tu dyskusja pod wpisem, dlaczego nikt mnie nie wołał :D Szkoda tylko że...

o niestety nie jest alternatywa, bo budowa przekracza koszt zarobku na prądzie. Gdyby nie dopłaty unijne, żaden wiatrak by się nie opłacał. Poza tym nie wiem czy wiesz, ale te wiatraki robią dwie firmy na całą Europę, dwa że w Polsce na lądzie montuje się wiatraki morskie, a nie lądowe, przez co pół roku się nie kręcą,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Saeglopur: Jeśli sama firma produkująca wiatraki opisuje wiatraki w Polsce jako morskie? To o co chodzi? Taki z Ciebie znawca, że nawet nie znasz jej nazwy. Dlaczego nie można kupić wiatraków japońskich czy amerykańskich, żeby dostać dotację z UE?