Wpis z mikrobloga

Czterdziesty Trzeci Prezydent USA – George W. Bush
Ur. 6 lipca 1946 w New Haven, Connecticut
Okres urzędowania: 20 stycznia 2001 – 20 stycznia 2009
Partia: Republikańska

1. George Walker Bush jest najstarszym z szóstki dzieci George’a H.W. Busha i Barbary Bush. Był psotnym dzieckiem – lubił dokazywać nauczycielom, np. nudząc się podczas lekcji potrafił namalować na swojej twarzy wąsy.
2. Jest bardzo dobrze wykształcony: w 1968 roku ukończył Yale University z dyplomem z historii, zaś 7 lat później – Harvard Business School, gdzie zdobył (jako jedyny jak dotąd amerykański prezydent) dyplom MBA (Master of Business Administration).
3. W latach 1968-1974 służył jako pilot w Air National Guard (Lotnictwie Gwardii Narodowej USA). Latem 1977 roku poznał na grillu u znajomych Laurę Welch, z którą wziął ślub już w listopadzie tego samego roku. Owocem ich związku są urodzone w 1981 roku bliźniaczki – Barbara i Jenna.
4. W młodości miał problemy z alkoholem – w 1976 roku został nawet aresztowany za jazdę pod wpływem. Od 1986 roku deklaruje abstynencję.
5. Krótko po ślubie spróbował po raz pierwszy swoich sił w polityce, startując bez powodzenia do Izby Reprezentantów. W kolejnych latach spełniał się w biznesie, działając – podobnie jak swój ojciec – w branży naftowej, ale również inwestując w profesjonalną drużynę baseballową – Texas Rangers (na czym zarobił prawie 15 milionów dolarów). Brał także aktywny udział w obydwu kampaniach prezydenckich swojego ojca.
6. Jest jedynym amerykańskim prezydentem, który ukończył maraton – sztuka ta udała mu się w 1993 roku w Houston, w czasie 3 godzin, 44 minut i 52 sekund.
7. W 1994 roku wygrał wybory na gubernatora Teksasu, zaś cztery lata później uzyskał reelekcję, co miało miejsce po raz pierwszy w historii tego stanu. Jako gubernator wsławił się m.in. kontrowersyjną decyzją o ustanowieniu dnia 10 czerwca 2000 roku „Dniem Jezusa”.
8. W 2000 roku wygrał wyścig z senatorem Johnem McCainem o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, w których jego rywalem z ramienia demokratów był urzędujący pod Billem Clintonem wiceprezydent Al Gore. Wybory te były jednymi z najbardziej zaciętych w historii USA – Bush przegrał głosowanie powszechne, ale zdobył więcej głosów elektorskich (271 do 266 głosów Gore’a). Zwycięstwo Bushowi zapewniła faktycznie przewaga zaledwie 537 głosów, z jaką wygrał głosowanie powszechne na Florydzie, zdobywając tym samym decydujące 25 głosów elektorskich. Stanowy Sąd Najwyższy Florydy nakazał ponowne przeliczenie głosów, jednak decyzja ta została cofnięta przez Sąd Najwyższy USA i ostatecznie prezydentem został Bush, który cztery lata później uzyskał reelekcję po pokonaniu w wyborach Johna Kerry’ego.
9. Posiada rekordy zarówno najwyższego, jak i najniższego poparcia społecznego w amerykańskiej historii. Tuż po zamachach z 11 września – w związku z jego deklaracją twardej walki z terroryzmem – cieszył się poparciem nawet 90% Amerykanów; z kolei pod koniec kadencji, przypadającej na czas globalnego kryzysu finansowego, poparcie to spadło do rekordowo niskiego poziomu poniżej 20%.
10. Po zakończeniu prezydentury niemal całkowicie wycofał się z polityki, rzadko występując publicznie. W 2010 roku opublikował swoje wspomnienia; hobbystycznie zajmuje się malarstwem. Wraz z małżonką mieszka w Dallas w Teksasie.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter
40. Ronald Reagan
41. George H.W. Bush
42. Bill Clinton

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Czterdziesty Trzeci Prezydent USA – George W. Bush
Ur. 6 lipca 1946 w New ...

źródło: comment_jdAPKHM50CQyAGl5WYxOoHl1MGZP6iAN.jpg

Pobierz
  • 55
bardzo dobrze przemyślany


@snickersfgh: Bardzo #!$%@?. Doprowadził do tego, że partie okupują się tylko w tradycyjnych stanach dla siebie - mając #!$%@? na inne. Jak już ktoś pisał wyżej, spora część wyborców czuje przez to, że ich głos nie ma znaczenia, to znów powoduje, iż jakiekolwiek inne ugrupowania poza Demokratami i Republikanami są z góry skazane na porażkę. Dochodzi też fakt po prostu przemiału gigantycznych procentów głosów, które przez system elektorski
@jaqqu7: Ale dzięki niemu dany region ma większy wpływ w sprawach ogólnokrajowych. Ja to bym chciał by Polska też była podzielona na kilka niezależnych landów, a nie tak jak teraz, że warszawka dyktuje wszystko.
Doprowadził do tego, że partie okupują się tylko w tradycyjnych stanach dla siebie - mając #!$%@? na inne.


@jaqqu7: Właśnie na odwrót -- bastiony partii nie dostają dużo uwagi w czasie kampanii.
Walka toczy się o tzw. Swing States -- Stany, które nie są zawsze republikańskie czy demokratyczne -- tam głosy elektorskie i tak zgarnie dana partia.
Co więcej -- obecny system powoduje też, że warto walczyć o mniejsze miejscowości, zamiast
@Polinik: @snickersfgh: Swing states + tradycyjnie okupowane stany. Wciąż powoduje to, że walczysz w około połowie stanów, a nie w całym kraju. Ignorując całą resztę. Lwia część potencjalnych głosujących jest zwyczajnie ignorowana i nawet nie idzie na wybory, bo nie czuje, iż ich udział w nich ma jakiekolwiek znaczenie.

Mniejsze miejscowości i obszary wiejskie mają olbrzymią rolę w naszym systemie wyborczym. Wystarczy spojrzeć na wyniki PiS, a może i nawet
Jest dla mnie czymś niezbyt poważnym, że w sytuacji, gdy ktoś zdobywa przewagę prawie pojedynczymi głosami, a zdobywa 100% elektorów.


@jaqqu7: nic dziwnego, nie jesteś z USA. Ten system jest niezbędny ze względu na charakter państwa + obronę przed dominacją dużych miast, also przejście na bardziej bezp. demokrację neguje niezależność stanów. Każdy z nich sam przecież decyduje, w jaki sposób przyznawać głosy - jeśli chciałby dzielić względem % uzyskanych w głosowaniu
Mniejsze miejscowości i obszary wiejskie mają olbrzymią rolę w naszym systemie wyborczym.


@jaqqu7:
Kiedy rozmowa zeszła z zalet i wad amerykańskiego systemu elektorskiego na polski system wyborczy?
I czemu?

I chyba zapominasz, że w wyborach na Prezydenta USA nie wybiera się tak naprawdę Prezydenta Wszystkich Amerykanów, tylko Prezydenta Federacji Krajów Związkowych -- więc to te Kraje Związkowe (czyli w naszym głupim tłumaczenia -- Stany) głosują, kto ma być Prezydentem Federacji.
A
@Wariner Człowiek legenda, chyba najbardziej kontrowersyjna osoba w USA w XXI. Jego prezydentura przypadła na kryzys ekonomiczny. nie cieszące się poparciem społecznym reformy i gafy publiczne. Jedną z największych jest ten wycinek z debaty przeciwko Kerry'emu, gdzie padł chyba najgłupszy w historii kontrargument. Jest też o tym na Know Your Meme
https://youtu.be/mahTGNIk4q4
Awerege - @Wariner Człowiek legenda, chyba najbardziej kontrowersyjna osoba w USA w X...
@Polinik: @tyrytyty:

Ale co to zmienia do faktu, że wciąż ten system jest absolutnie wadliwy? Nawet jeżeli ze względu na charakter państwa tradycyjny wybór w wyborach powszechnych nie byłby rozwiązaniem idealnym, to dlaczego by nie wprowadzić jakiegoś rozwiązania pośredniego? Takiego, który nie powodowałby obecnego przemiału głosów jaki się odbywa w USA?

Polecam serię od CGP Grey, gdzie doskonale wyjaśnia i dogłębnie analizuje wszystkie wady jakie ma obecny system elektorski w