Wpis z mikrobloga

Od dwóch lat korzystam z linuxa, z czego gdzieś od pół roku jako jedynego systemu. Windows zaczął mnie wnerwiać po tym jak doinstalowywał coraz więcej śmieciowych aplikacji, nie pozwalał usunąć jedynego słusznego antywirusa - Defendera, zablokować jedynej słusznej słusznej usługi dostarczania aktualizacji - Windows Update i wyłączyć służącej jedynie do zbierania informacji a nie do profilowania/szpiegowania Telemetrii.
Na początek sobie zainstalowałem Ubuntu 16.04 z Unity i dość trudno było mi się przestawić jako, że byłem windowsowcem przez 10 lat. Próbowałem różnych środowisk ale nie wyściubiałem nosa poza Ubuntu i Linux Minta bo cenię sobie prostotę użytkowania nie musząc dłubać przez kilka godzin w ustawieniach .

Ubuntu z aptem i snapem powoduje że wystarczy że przygotować sobie kilka linijek poleceń i instalacja oprogramowania staje się bajecznie prosta w porównaniu do windowsa gdzie większość programów trzeba było instalować ręcznie. Tak samo aktualizacja programów na ubuntu to tylko jedno polecenie gdy w windowsie każda aplikacja posiadała swój własny moduł aktualizacji, albo po prostu się nie aktualizowała. Dzięki linuxowi też zacząłem też skupiać się więcej na nauce XD, z racji tego, że część bardziej wymagających gier nie działała tak jak chciałem to musiałem zadecydować co jest dla mnie ważniejsze system czy gry, teraz jednak z dxvk znowu zaczynam się zatracać w wirtualnym świecie.

Teraz jak czasami ktoś z rodziny zostawia mi komputer działający jak siedem nieszczęść, zawalony mnóstwem wirusów i programów typu "Speed Up Your Computer", to nie mam serca zostawić im windowsa 7/10(siódemkę choćby dlatego że traci wsparcie) i pytam się czy jednak zainstalować linuxa i jeszcze mi się nie zdarzyło aby mieli z nim jakieś problemy.

#linux #windows #windows10
phid - Od dwóch lat korzystam z linuxa, z czego gdzieś od pół roku jako jedynego syst...

źródło: comment_6AknwDK5dn4iYsCk9lJH7w1IkAmK1qLf.jpg

Pobierz
  • 43
@kidi1:

Znalezienie tych poleceń i wpisanie w terminal jest prostsze niż kliknięcie dwa razy na plik wykonywalny w Windows? Nie sądzę.


Bo nie jest, gdy się instaluje system tylko jeden raz, ale jak już pisałem to pomagam też rodzinie i sam też sobie testuje różne systemy więc taki gotowiec jest przydatny i po którymś użyciu(sądzę że ok. 3) zwraca się czas potrzebny na wyszukiwanie poleceń.

A skąd te linijki ma sobie
@Ultrakill99:

w linuksie płacisz swoim czasem, a w windozie - prywatnością. Każdy powinien sam widzieć co jest dla niego cenniejsze.

Przykro mi to mówić ale na windowsie dłużej mi się komputer uruchamiał i czasami przycinał więc to windows tracił mi czas i naruszał prywatność ( ͡° ͜ʖ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kidi1: Widziałeś kiedykolwiek by Janusz czy Grażyna instalowali kiedykolwiek drukarkę( ͡º ͜ʖ͡º) bo ja nie. Wszyscy znani mi Janusze i Grażyny znajdowali kogoś z rodziny albo od razu szli do informatyka gdy był jakikolwiek problem.
@phid Jak to ktoś mądry powiedział : "Linux jest darmowy, jeśli Twój czas nie ma dla Ciebie żadnej wartości. " Sprawdziłem i się zgadzam. A jak ktoś jest od razu nastawiony na to, że nie mam racji to niech napisze jak szybko w Ubuntu zainstalować drukarkę DCP-j105 wraz ze skanerem przez Wi-Fi. Jeśli będzie to łatwiejsze niż w W10 to stawiam Komesa.
@phid: @kidi1: @wolny_kangur: @Ultrakill99: @qarmin:

Linuks to znacznie więcej niż "desktopowy" system operacyjny - to społeczność zgromadzona wokół #opensource . Trzeba w to wsiąknąć i zrozumieć (byćmoże zrozumieć jest łatwiej tym starszym, którzy pamiętają jeszcze czasy tyranii i monopolu firmy #microsoft ) - i na pewno trzeba poświęcić trochę czasu aby się przestawić z #windows. Potem korzystanie z Linuksa jest zdecydowania szybsze.