Wpis z mikrobloga

W 1970 roku Korea Południowa była biedniejsza od Polski i reszty bloku wschodniego, a w 2016 była już bogatsza od m.in. takich krajów jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania (najbiedniejszych zachodnich państw) oraz większości krajów na wszystkich kontynentach.

Niebieski - kraje z wyższym PKB per capita niż Korea Południowa
Różowy - kraje z niższym PKB per capita niż Korea Południowa
Żółty - Korea Południowa
Na mapce nie zostały uwzględnione azjatyckie państwa-miasta - Hongkong, Singapur, Makau.
#gruparatowaniapoziomu #mapy #mapporn #kalkazreddita #bekazprawakow #polska #korea
A.....n - W 1970 roku Korea Południowa była biedniejsza od Polski i reszty bloku wsch...

źródło: comment_f4cbSUEIjVxqfKDG0VJ4cbMGZXafkrKo.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
ZSRR też miał swoje marki eksportowe, niektóre naprawdę popularne


@maciek-rudol: Na Hyundaia i Samsunga stać tamtych mieszkańców.

I pytanie - pracujesz po 300 godzin w miesiącu?

Co to ma do wolnego rynku? Oczywiście z ich wysiłkiem łatwiej wypracować większy PKB.
  • Odpowiedz
@void1984 ale czy pracujesz po 300 godzin w miesiącu, nie korzystając z urlopów? Jeśli nie, to masz odpowiedź dlaczego system taki jak w Korei nie ma szans na realizację tutaj - Polacy tacy jak Ty są po prostu za leniwi na takie rozwiązanie.
  • Odpowiedz
ale czy pracujesz po 300 godzin w miesiącu, nie korzystając z urlopów? Jeśli nie, to masz odpowiedź dlaczego system taki jak w Korei nie ma szans na realizację tutaj - Polacy tacy jak Ty są po prostu za leniwi na takie rozwiązanie.

@maciek-rudol: To tak oczywiste, że nie warto pisać o tym.
Ja rozprawiłem się z mitem "Korea Południowa nie wzbogaciłam się na wolnym rynku"
  • Odpowiedz
@void1984 a to insza sprawa. Korea się nie wzbogaciła na wolnym rynku, tylko na socjalizmie połączonym z ogromną liczbą godzin pracy. Chyba, że zaraz dowiem się, że plany piecoletnie nadzorowane centralnie, wysokie cła i ograniczenia handlu międzynarodowego i wspierane państwowo molochy to jest dokładnie to, o czym pisał Friedman
  • Odpowiedz
@maciek-rudol: Zapominasz że Korea Południowa wzbogaciła się na eksporcie, a nie na pielęgnowaniu wewnętrznego rynku. Takie podejście prowadzi tylko do tłuczenia przestarzałych i licencjonowanych konstrukcji typu Fiat 126 po wieczność.
Koreańczycy poszli w eksport, a jednocześnie stworzyli warunki, przy których ludzie sami chcieli pracować, bez żelaznej kurtyny i braku paszportów.
  • Odpowiedz
@void1984 wzbogaciła się na eksporcie. Ładny eufemizm na eksploatację siły roboczej za groszowe stawki. Polska też miała taki etap. W latach 1945-1970 PKB nam rósł w tempie powyżej 8% rocznie, dopóki wszystkiego nie spieprzył Gierek. Otóż za Gomułkę, który twierdził, że osobna kuchnia i łazienka dla rodziny polskiej to luksus niechybnie prowadzący do degeneracji, a czas wolny to działanie wrogie państwu i zdradzanie całego narodu polskiego, wszedł Gierek, który stwierdził, że unormuje
  • Odpowiedz