Wpis z mikrobloga

Czy w Polsce jest demokracja? Czy rządzą obywatele?


@soma115: Demokracja to nie są rządy obywateli, ale rządy wybranych przez obywateli przedstawicieli. Pewnie chodziło ci o demokrację bezpośrednią, która notabene wymaga jeszcze wyższych kwalifikacji obywatelskich.

Czy Szwajcaria powinna zrezygnować z demokracji? Dlaczego?

Odwrócę pytanie: czy należy wprowadzać demokrację wśród ludzi niekompetentnych, głosujących emocjami i bezkrytycznie podchodzących do tego co mówią media na lewo czy prawo?
@Phallusimpudicus: W jakiej sytuacji obywatele mają większą szansę na naukę i rozwój:
1. Gdy o systemie szkolnictwie i mediach decyduje władza?
2. Gdy o szkolnictwie i mediach decydują sami obywatele?

W demokracji przedstawicielskiej nie ma racjonalnych kryteriów wyboru bo przedstawiciele kłamią i nie są związani obietnicami wyborczymi. Nie da się wiec wybrać racjonalnie.
W demokracji bezpośredniej decyduje się o konkretnym projekcie, który ma koszty, zyski, czas i sposób wykonania - w
1. Gdy o systemie szkolnictwie i mediach decyduje władza?

2. Gdy o szkolnictwie i mediach decydują sami obywatele?


@soma115: Obywatele przeważnie będą głosować zawsze za tymi, którzy będą obiecywać coś, dlatego w takim układzie wygrywają socjaliści.
Władza będzie decydować o tym, co będzie korzystne dla niej samej - czyli z reguły zwiększenie biurokracji i zabetonowanie ustroju, ewentualnie system dwupartyjny z iluzją wyboru, jak w Polsce, USA czy wielu innych krajach.

Jedynie
@Phallusimpudicus: Referenda są zupełnie inną sytuacją niż wybory. Przy wyborach nie decyduje się o żadnym konkretnym przepisie. A w referendum wprowadza się konkretny przepis niezależnie od tego kto rządzi.
Szwajcaria była bardzo mało kulturalna w momencie wprowadzenia referendów.
@Phallusimpudicus: Tak mi wychodzi. Wynika to z faktu, że jeżeli Ty dbasz o swoje pieniądze to będą one wykorzystane z korzyścią dla Ciebie. Gdybym ja dbał o twoje pieniądze to pewnie część korzyści byłaby też dla mnie. Każdy grabi do siebie. Jeśli da się ludziom możliwość decydowania to będą tak kombinowali żeby im było dobrze.