Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@SlobodanM: Po pierwsze, bardzo polecam książkę Thomasa Kunze o Ceausescu, bardzo opasły tom i sporo wiedzy na temat tego, w jaki sposób udało się Nicolae wejść na sam szczyt. Ale dobra książka zostanie napisana pewnie po odtajnieniu większej ilości akt, a to ma się zdarzyć bodaj w 2030 roku.

Druga rzecz – jeśli ktoś powie po nosaczowemu hehe dobrze tak komuchowi, kula w łeb i do piachu, to wystawia
  • Odpowiedz
  • 0
@mq1 dzięki Mirku za polecenie książki, zapisuję sobie w pozycjach must-read, bo historia komunistycznej i postkomunistycznej Rumunii zawsze mnie fascynowała, ale czytałam bardziej w formie reportaży traktujących głównie o życiu zwykłych ludzi.
  • Odpowiedz
@ewiak: To pewnie warto będzie sięgnąć jeszcze po "Czerwone Horyzonty" Iona Pacepy, książki która w niemałej mierze przyczyniła się do obalenia Ceausescu.
W swojej biblioteczce mam jeszcze "Stalinizm na każdą okazję", ale jakoś nie mogę się za nią zabrać, bo różne średnie opinie o niej zasłyszałem. Może w przyszłym roku ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@mq1:

Trzecia, i najważniejsza rzecz. Wielokrotnie się zetknąłem z twierdzeniem, że w Rumunii to zrobili porządek z komuchami, a nie jakieś okrągłe stoły. Rewolucja, która trwała niecałe dwa tygodnie pochłonęła ponad 1100 żyć, często bardzo przypadkowych – często w całym tym zamieszaniu sprzyjające sobie siły waliły do siebie serie z kałasznikowa. Nadal wolę nasze nieidealne, ale wolne od takiej ilości trupów rozwiązanie.


Zresztą to bzdury z tym pogoniono komuchów, zmienili oni
  • Odpowiedz