Wpis z mikrobloga

W Irlandii bardzo rząd stara się promować naukę języka irlandzkiego - nie jest to proste, ale najmłodsze pokolenia coraz chętniej się uczą języka. Jak to robić? Np. przez muzykę - covery popularnych piosenek...

Avicii Vs Lurgan - "Wake Me Up" as Gaeilge
https://www.youtube.com/watch?v=1A6__HssHW8

Warto posłuchać, bo język bardzo ciekawy - niektórzy może skojarzą z dziełami Tolkiena (pewnie pisarz inspirował się też tym jezykiem)

#irlandia #ciekawostki #muzyka
bachus - W Irlandii bardzo rząd stara się promować naukę języka irlandzkiego - nie je...
  • 12
Jak to robić?


@bachus: Na znakach nazwy miast, na autobusach trasy gdzie jadą, pisma urzędowe podwójne języki, radio i telewizja oraz jak wspomniałeś w szkole. To wszędzie widać.
@4x80: tak, od zawsze było wszystko w ten sposób, jednak jak pogadać z przeciętnym Irlandczykiem tak po 30-tce, to powie kilka podstawowych słów po irlandzku a większość jedynie zna 'Póg Mo Thóin'. Ci młodsi coraz chętniej się uczą.
Tak to możesz co najwyżej desperacko próbować ocalić język od zapomnienia.


@Regis86: Moja dwójka dzieci się uczy w szkole, nie wiem o czym piszesz.
@bachus: Miałem przyjemność z dwójką młodych, którzy mówili płynnie po irlandzku. Muzyka dla uszu.

Poza tym regularnie chodziłem do pubu słuchać najlepszego solowego muzyka w mieście, który też mówił płynnie w ojczystym języku. Zawsze na zakończenie wygłaszał bardzo szybko krótkie pożegnanie, małą przemowę. Któregoś razu po imprezie przy piwku powiedziałem mu, że przepraszam, ale nie jestem native i nie rozumiem ani słowa po irlandzku i czy mógłby mi powiedzieć co dokładnie
Tak to możesz co najwyżej desperacko próbować ocalić język od zapomnienia.

Moja dwójka dzieci się uczy w szkole


A ja nie rozumiem co Twoja odpowiedź ma do rzeczy?


Że wszystkie dzieciaki się uczą irlandzkiego więc gdzie tu desperacja ale jak sam nie rozumiesz co piszesz to nic nie poradzę. xD

@Regis86:
@4x80: Dalej nie widzę związku. @bachus pisze o promowaniu języka Irlandzkiego. Nic z tego, co wymieniłeś, wliczając w to naukę w szkole, nie służy promowaniu tego języka, a jedynie próbie ocalenia go. Promocja służy temu, żeby dzieciaki same chciały się go uczyć z takich czy innych względów, a nie były zmuszane przez system edukacji.