Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że w wyniku błędu ktoś zgłasza do mnie roszczenie o niezapłacony rachunek np. operator komórkowy. Jak długo wstecz może się dopominać? Nie chodzi o przedawnienie długu od momentu rozpoczęcia jego egzekucji, tylko w ogóle jak długo od powstania należności można wzywać do jej zapłaty?

Teraz np. klienci, których banki zostały przejęte przez Santandera mają dostęp do historii rachunku tylko sprzed kilku miesięcy. Trochę słabo by było, gdyby ktoś chciał się domagać ode mnie pieniędzy sprzed kilku lat a ja nie mógłbym udowodnić, że zapłaciłem. Wszystko drukować i trzymać rachunki za wszystko przez całe życie też byłoby uciążliwe.
#prawo #finanse
  • 7
tylko w ogóle jak długo od powstania należności można wzywać do jej zapłaty?


@r4do5: do końca świata, nawet po 10-20 latach mogą złożyć pozew jeśli chcą i mają dokumenty.
@WooCash93: To że bank posiada te dane nie oznacza, że ci albo komukolwiek je udostępni.
@Adams_GA: No to zajebiście. Wyobraź sobie, że po 20 latach ktoś ci wysyła „pierwsze” wezwanie do zapłaty rachunku, który dawno temu opłaciłeś, małe są szanse, że będziesz miał na to dowód.
@r4do5: ale wtedy tak czy siak podnosisz zarzut przedawnienia i nie musisz tego płacić. Jednym z założeń przedawnienia jest właśnie to, że po takim długim czasie ciężko o dokumenty
@r4do5: wszystko się przedawnia. Nie ma roszczeń nie przedawnialnych. Ale nawet o roszczenie przedawnione możesz złożyć pozew, żaden przepis tego nie zabrania, z tym że zawsze ryzykujesz przegraną, a obecnie w sprawach konsumenckich nawet nie ryzykujesz tylko masz pewną przegraną bo sąd bierze pod uwagę przedawnienie z urzędu.