Wpis z mikrobloga

Pytanie tego typu - kupiłem samochód i jeszcze go na siebie nie przerejestrowałem, teraz chciałbym dodać współwłaściciela (kuzyna), muszę najpierw przerejestrować na siebie a potem dopiero zgłosić w US akt darowizny? Trochę by to było bez sensu bo potem musiałbym jeszcze raz przerejestrować żeby w dowodzie był wpisany współwłaściciel. I następne pytanie - będę zmieniał ubezpieczenie z poprzedniego właściciela w lutym - czy żeby ubezpieczalnia policzyła zniżki współwłaściciela musi być on w ogóle wpisany w dowód czy mogę w ogóle nie przerejestrowywać auta z poprzedniego właściciela i np. przedłożyć ubezpieczalni tylko akt darowizny?
#prawo #ubezpieczenieoc #ubezpieczenia #ubezpieczenie

edit: Zauważyłem że na tagach ludzie pytają o najkorzystniejsze oferty oc - ja sie kompletnie na tym nie znam (pierwszy samochód) i nie wiem - jest jakaś różnica czy tutaj zagadam do jakiegoś mirka czy pójdę normalnie do pośrednika?
  • 9
@MG66: najpierw współwłaściciel, potem skarbówka (potrzebujesz załącznik dla współwłaściciela), potem przerejestrowanie. Ubezpieczyciel może wymagać przedłożenia tymczasowego dowodu rejestracyjnego i tam powinniście być już obydwaj wpisani.
@MG66: każdy Mirek to pośrednik więc jeden uj :) jeżeli będziesz chciał żeby Ci policzyć składkę to pisz na priv

współwłaściciel musi być wpisany do dowodu żeby móc korzystać z jego zniżek chyba, ze to Twoja żona co ma wypracowane zniżki to wtedy nie trzeba i normalnie się przenosi zniżki z żony na męża lub odwrotnie.
@MG66: Możesz dokonać darowizny jeszcze przed przerejestrowaniem auta. Jedynie potem w Wydziale Komunikacji w momencie przerejestrowania trzeba będzie okazać zarówno umowę kupna-sprzedaży auta jak i darowizny, tak aby się wszystko zgadzało. O różnych takich kruczkach pisaliśmy tutaj: https://ubea.pl/Sprzedaz-auta-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1093/ Co prawda odnoszą się one do sprzedaży samochodu, ale przy darowiźnie praktycznie wszystko działa tak samo. Co do ubezpieczenia: współwłaściciele powinni być wpisani w dowodzie.
@RRybak: czyli najpierw na własną rękę piszemy akt darowizny w dwóch egzemplarzach a potem z nim do skarbówki wypełnić ten PCC coś tam? @fromasz56: @Ubea_pl: czyli jednak bez przerejestrowania się nie obejdzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
No nic dzięki za odpowiedzi :)
@fromasz56: Czyli umowa darowizny wystarczy aby przy ubezpieczaniu podliczyli mi zniżki obdarowanego? Nie muszę przerejestrowywać nawet jak w dowodzie jest tylko poprzedni właściciel (nie ja)?