Wpis z mikrobloga

Czy rodzaj grzejników ma wpływ na ogrzewanie?
Mam zainstalowane w domu jednorodzinym(135m2) jeszcze żeliwne grejniki, bez termostatów. Chcę w tym roku dom ocieplić(okna wymienione) + założyć instalację gazową -> wymienić stary piec. I się zastanawiam nad grzejnikami właśnie, czy ma to sens czy wystarczy zainstalować w nich tylko termostaty do ustawienia temperatury w pokoju(obecnie kazdy grzeje na maxa w sumie bo nie ma jak tego zmienic) czy jednak wymienic całe na jakies lekkie/aluminiowe?

#mieszkanie #ogrzewanie #gaz #ogrzewaniegazowe #budujzwykopem #dom #budownictwo
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mistrz_tekkena: Ale wymień na co? Stare rury większej średnicy, grzejnki o dużej powierzchni kontaktu woda - grzejnik są niezłe do niskotemperaturowych źródeł ciepła jakimi są kotły kondensacyjne. Grzejniki żeliwne nie są złym wyborem jezeli cały czas utrzymujemy w domu taką samą temperaturę. Zysk z wymiany instalacji może się cholernie długo zwracać, a niemądra - może powodować straty. Firma modernizująca ogrzewanie u mnie informowała, że wiele modernizacji takich starych instalacji wykonywali pozostawiając
@Browing polemizuje z tym. Chodzi o to, że stałej temperatury nie trzymasz, bo to zbyt duże wydatki energetyczne. Elektronika i termostaty. Poszukaj sobie jak rozkładają się wydatki energetyczne na podniesienie temparutry pomieszczeń o każdy stopień.

Stare grzejniki można zostawić jak masz cieplik, albo kopciuch np a nie w przypadku kiedy masz gaz w którym największym obciążeniem jest koszt paliwa, które trzeba jak najbardziej racjonować. W skrócie, ocieplona, dobrze ocieplona chata ma trzymać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kamarosz: Hm, to na początek zaznaczę, że piszę z pozycji zwykłego użytkownika, no i odpowiadam. Połowa grzejników u mnie to żeliwo, poza tym to podłogówka i nowe grzejniki. Trzymam jedną temperaturę, bo tak odpowiada domownikom, no i przy żeliwie zbyt szybko nie nagrzeje. Ogrzewanie wychodzi 10-20% taniej od grzania w przewymiarowanym kotle węglowym z użyciem węgla orzecha i jakoś 15-20% swojego, slabej klasy drewna. Możliwe, że przy obniżeniu pojemności cieplej instalacji
@kamarosz:

Uważam, przeciwnie do tego co mówi @mistrz_tekkena:

Grzejniki wymieniasz jak ich moc grzewcza jest zbyt mała lub są w złym stanie technicznym. W tej chwili po dociepleniu Twoje grzejniki będą przewymiarowane, więc nie ma potrzeby ich wymieniać. Po oddaniu ciepła szybciej zamkną się głowice termostatyczne.

W dodatku stara instalacja ma większą pojemność cieplną co jest korzystne na pracę kotła kondensacyjnego (rzadziej się załącza). Zauważ, że obecnie do nowych instalacji
@kamarosz
@mistrz_tekkena
@Browing
@Rusharh

Mam podobny problem - wymieniono piec na olejowy, instalacja pozostała, zużycie paliwa bardzo duże i zastanawiamy się nad przyczyną.. oczywiście - ustawienia to jedna z możliwych przyczyn, ale..

Instalacja CO grube rury, żeliwo.. dużo wody w instalacji, duża bezwładność.

Nowa instalacja to mało wody, szybko oddaje ciepło..

Pomyślałem sobie, że może trzeba popatrzeć na parametry - sprawność, efektywność itp i jakoś to wyliczyć, jednak nie znalazłem nic co
@Silikon: Mam zawory z głowicami termostatycznymi. Problem jest taki, że przy sterowaniu kotłem za pomocą regulatora pokojowego (załącz, nagrzej do zadanej temperatury, wyłącz, spadek temp o 0,6C, załącz i tak w kółko - Euroster 2006) ciężko skorelować nastawę termostatu w innm pomieszczeniu z osiągniętą w nim temperaturą - pomieszczenia różnie się wychładzają etc, a takt pracy pieca wyznacza jedno pomieszczenie. Czy mądrym pomysłem jest usunięcie regulatora pokojowego (kocioł ma czujnik pogodowy)