Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #prawo

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-jawna/co-powinienes-wiedziec-zanim-zarejestrujesz-firme-w-urzedzie/adres-firmy-siedziba-przedsiebiorcy-miejsce-prowadzenia-dzialalnosci

Jeśli zakładasz firmę jednoosobową a twoja działalność wiąże się z częstymi zmianami miejsca jej wykonywania (usługi u klienta) lub ma charakter mobilny, nie musisz we wniosku rejestracyjnym CEIDG wskazywać adresu miejsca wykonywania działalności. Jedynym wpisanym adresem może być twój adres do doręczeń (nie musi być to twój adres zamieszkania).


Czy to oznacza, że teraz jako programista w ogóle nie trzeba mieć miejsca prowadzenia działalności, nawet fikcyjnego? Bo z tego co tu napisali wygląda na to, że adres do korespondencji trzeba podać - czyli miejsca zamieszkania. US jest wtedy właściwy dla danego miejsca zamieszkania i koniec, tyle z gównianych i fikcyjnych formalności z siedzibami, wynajmowaniem mieszkania za 0 zł itd?
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Khaine: jakikolwiek adres nie wpiszesz w ceidg musisz mieć prawa do lokalu - nacialem się i rejestrowalem na wynajęte mieszkanie, i potem przenosilem do rodziców, to musiałem umowę użyczenia zrobić z nimi. Lepiej mieć wszystko w jednym miejscu do którego masz "prawo"
@Koliat: I twierdzili, że masz mieć prawa do lokalu w miejscu zamieszkania? Przecież chyba umowa najmu jest takim prawem do lokalu (czasowym, ale jest)? W końcu działalność nie jest założona na ten lokal, bo nie jest na żaden lokal. A prawo do lokalu masz na mocy umowy najmu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Khaine: tak gdzieś się dowiedziałem, ale umowa najmu będzie spoko jeśli dogadasz z właścicielem - bo może mieć to konsekwencje podatkowe dla właściciela
@ciasteczkowy_otwur: @Koliat: @Khaine: Potwierdzam, w CEIDG można zaznaczyć opcję Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wtedy podajesz tylko adres zamieszkania, gdzie nie trzeba mieć zgody właściciela mieszkania na prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej bo w końcu jej tam nie prowadzisz. Info od mojego księgowego, sam tak mam zrobione, do VAT wpisali mnie prawie odrazu po założeniu działalności bez żadnych kontroli z US.
@Koliat: Ale tylko wtedy gdy jego lokal jest wpisany jako siedziba firmy... A tutaj dążymy do sytuacji w której firma nie ma siedziby, bo wpada w ten przepis o "mobilności". Jest to logiczne, że programista raz pracuje u jednego klienta a raz u drugiego - tak to przecież działa. Mówimy o sytuacji gdy firma nie ma siedziby W OGÓLE. Ot człowiek-firma sobie mieszka gdzieś i podaje swój bieżący adres zamieszkania tylko.
@plan_9: Tak swoją drogą, opłaca się być VATowcem? Bo ponoć nie ma z tym wcale tak dużo zabawy a można mieć z tego jakieś pomniejsze profity, bo firmom się bardziej opłaca ciebie zatrudniać + z rzadka można sobie odliczyć VAT od czegoś (z rzadka jak ktoś paliwa nie wlicza).
@Khaine: Jak świadczysz usługi innym firmom to dla nich VAT jest neutralny i tak go sobie odliczą, gorzej jakbyś chciał coś robić dla klientów indywidualnych, dla nich wtedy jest drożej.

Zgłosić się do VAT można przez CEIDG, więc nie ma z tym problemu. kiedyś trzeba było w urzędzie składać deklarację VAT-R jak nie miałeś podpisu elektronicznego. Przez pierwszy rok działalności VAT musisz płacić miesięcznie, po roku można to zmienić na kwartalny,
@Khaine: Jak będziesz miał 0 kosztów to tak ale jak będziesz miał jakieś nawet niewielkie koszty np. księgowość to wtedy będziesz się musiał prosić US żeby oddali Ci kasę, no chyba że za księgowość też będziesz płacił splitem.
@Khaine: Podobno wszystkie spółki państwowe dostały prikaz żeby płacić splitem i rozsiewać wirusa, jedynie co przed tym chroni to brak konta firmowego ale pewnie kwestia czasu jak każdemu kto ma działalności każą założyć firmowe i obowiązkowo płacić splitem
@Khaine: W przypadku, gdy działalność nie posiada stałego miejsca wykonywania działalności we wniosku CEIDG można zaznaczyć pole "Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej". Obowiązkowym adresem jest adres zamieszkania oraz adres do doręczeń, który nie musi być jednocześnie adresem zamieszkania wnioskodawcy. Dla jednoosobowej działalności Urząd Skarbowy jest właściwy według miejsca zamieszkania, natomiast w przypadku spółki Urząd Skarbowy jest właściwy według siedziby firmy.