Wpis z mikrobloga

@kcrgs: Osobiście polecał bym kociołek gazowy, wraz przygotowaniem cwu.

Jednak całość to problem założeń taktycznych, budżetu etc.

1. Wg mnie gaz daje najlepsze efekty w przełożeniu koszt/komfort użytkowania/opłaty

2. jednak jak np. ma być na krótki dystans - to instalacyjne pewnie wyjdzie taniej elektryczne grzejniki konwektorowe - ale tu znowou moc przyłączeniowa po stronie elektrycznej może być problemem, oraz rachunki..

3. Grzejniki akumulacyjne elektryczne - po środku kosztami/moca przyłączeniową chyba, ale
@theodolit: O... Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :) Chciałbym zrobić to porządnie, czyli po prostu grzejniki w każdym pokoju. Mieszkanie jest spore, bo ok. 115 m2. Orientujesz się może jak to wygląda z kosztami w takiej sytuacji?
@kcrgs: nie do końca - kocioł z zasobnikiem cwu to chyba z 10-12tysięcy tzn kondensat z zamkniętą komora spalania - całość nie wiem z 20-25k powinna się zmieścić - zależy od detali

ale na prawdę nie kieruj się tym co mówię - tak mi sie wydaje że taki budżet powinien być ok
@xionze: otóż nie koniecznie ;) zależy jak długo i jak chesz eksploatować - tak jak sprawdzałem niżej to np instalacja oparta na kotle gazowym to np 25 000 zł - kiedy zakup np 5 konwektorów elektrycznych to hmm z 500zł sztuka - jakieś markowe z dobrym sterownikiem, nie analog - to 2500 zł + instalacja elektryczna do tego np 5000 - a co szaleć to szaleć (żeby nie zaniżać)

i masz
@zxc0: grzanie prądem to nie zawsze zły wybór, wszystko trzeba przeliczyć, do małych, dobrze ocieplonych domów, mieszkań może to być dobre opcja, w szczególności z buforem gdy grzejesz w drugiej taryfie.


@turok2016: no tak, obliczysz sobie wszystko a tu nagle rząd funduje podwyżkę prądu, a to nagle zakład energetyczny zmienia taryfy i jesteś w dupie. Dla mnie ogrzewanie elektryczne, ze względu na swoją prostotę, nadaje się do ogrzewania jakichś drewnianych
@animuss: ceny zmieniają się wszystkiego, węgiel co roku droższy, gaz może podskoczyć tak samo jak prąd, pellet tak samo, więc czemu prąd ma być wyjątkiem? Z resztą, pisałem o grzaniu bufora prądem więc grzejniki/podłogówka jest, w bufor dajesz grzałki i grzejesz, jak za drogo się robi to kupujesz kocioł na paliwo jakie chcesz i wpinasz w instalacje i gotowe. No i należy pamiętać, że nie dla każdego kasa jest najważniejsza, wola
@turok2016: dlatego że prąd jest z tego wszystkiego najdroższy, więc procentowa zmiana będzie zawsze najbardziej odbije się na prądzie. Gaz od zawsze był tanim paliwem, więc jeśli niska kwota wzrośnie o 30%, będzie nadal relatywnie niska. Gdy drogie paliwo zdrożeje 30%, to jest o wiele większy problem.

Należy też pamiętać, że w zdecydowanej większości ludzie szukają rozwiązań ekonomicznych :) Nie przypominam sobie żebym od kogoś usłyszał lub gdzieś przeczytał coś w