Wpis z mikrobloga

@senrix przede wszystkim polecam IKZE, a nie IKE, jest bardziej opłacalne, Państwo gwarantuje przynajmniej 18% zwrotu rocznie od wplaty. Minusem jest mały limit wpłat, trochę ponad 5000 rocznie. Jeżeli zbierasz na emeryturę, to zapewne masz do niej kilkadziesiąt lat, polecam w takiej sytuacji IKZE w formie rachunku maklerskiego, np. BOSSA ma. Nie trzeba się świetnie znać na akcjach, są ETFy, które odwzorowują ładnie cały rynek.

Na co dzień to pytanie po co
@dontonek czy polecisz ikze w PKO? Wolałbym u nich, w razie krachu mniejsza szansa że upadną, niż prywatne.

Jak to dokładniej wygląda? Mogę ustawić że wpłacam po X złotych miesięcznie i tyle, czy muszę coś tam klikać itp?
@senrix: Ike są spoko jak jesteś świadom, żeby trzymać kasę do 60rż. Inaczej wypłacając wcześniej zapłacisz podatek 19% od zysków. A poza tym nie różni się niczym od normalnych funduszy inwestycyjnych czy kont maklerskich

w IKZE płacisz 10% podatku na wyjściu od całego kapitału (po ukończeniu 65rż), jak wypłacisz wcześniej to dolicza Ci się to do dochodu w danym roku, przez co można wpaść w 2 próg podatkowy. Plusem jest to,
@senrix pamiętaj, że IKZE to nie produkt sam w sobie, a nakładka na inne produkty. To może być konto oszczędnościowe, rachunek maklerski, fundusz, itp. tu są różne produkty dostępne, możesz wybrać co Ci wygodnie. Nie wiem co PKO oferuje dokładnie.

Wpłat możesz dokonywać dowolnie, ja np. cały limit zwykle wpłacam w grudniu, a w kwietniu dostaje zwrot podatku. Ale możesz też dokonywać wpłat co miesiąc.

Czy musisz klikac to zależy od formy
@senrix: Podatkowo bardziej opłaca się IKZE - wpłaty odliczasz od podstawy opodatkowania (więc 18-32% więcej), wypłaty mają 10% podatku (po 60 rż.)

Zobacz na jakoszczedzacpieniadze - było tam porównanie w kalkulatorze; zakładając że pod spodem jest ten sam produkt oszczędnościowo-inwestycyjny IKZe powinno wyjść lepiej.