Wpis z mikrobloga

#elektryka #remontujzwykopem #oswietlenie hej mirki niedługo bede mial remont i mysle jak zrobic oswietlenie nocne tak zeby bylo wygodne i wymyslilem cos takiego, prosze o ocene:

zalożenia : dom pietrowy, sypialnia na gorze, kuchnia na dole prawie pod sypialnia.

żeby w zime rano o 6 dojsc do kuchni po pierwsza kawe trzeba by wyjsc z pokoju zapalic swiatlo na korytarzu , przed schodami je zgasic i zapalic na schodach, na dole zgasic na schodach i zapalic na dolnym korytarzu po dojsciu do kuchni zgasic korytarz zapalic kuchnie , istna masakra.

propozycja ulatwienia:
czujnik swiatla na zewnatrz i czujnik ruchu jeden na korytarzu na gorze, jeden na schodach i jeden na korytarzu na dole.
Wstaje otwieram drzwi jak jest ciemno i wychodze na korytarz zapala mi sie swiatlo na dajmy 10 sekund, dochodze do schodow , gasni i zapala sie na schodach i tak dalej.

Co o tym sadzicie, a moze da sie to lepiej zrobic ?
  • 16
@KrowkaAtomowka ja bym nie ryzykował. Zdążają się czyste chińczyki, które po pół roku są do wymiany.
W dość ciemnym korytarzu, czujnik ruchu potrafi zapalić światło nawet w dzień (ustawiony na maksymalną noc). Wtedy, kiedy Ty byś nie pomyślała,żeby już włączyć światło, bo jest jeszcze całkiem widno.
@KrowkaAtomowka Nie skończyłem posta ,a edytować nie wiem czemu nie mogę.
Takie oświetlenie pobiera mało prądu więc może się świecić cała noc.Ale możesz je zrobić tak,że zapalają je czujki na obu końcach,aparat zmierzchowy,czasówka lub możesz to zintegrować z czujkami ruchu od alarmu (zakładam że będziesz robił ).Możliwości jest multum.Wtedy "normalne" górne oświetlenie robisz tradycyjnie do użytku w razie potrzeby.
@WiesniakzPowolania: tak wlasnie zrobie, ale bede potrzebowal na korytarzu gornym schodach i korytarzu dolnym i bez sensu zeby sie tyle lampek caly czas palilo wiec

1. po pierwsze zrobie je na jednym obwodzie ktory bedzie przelaczal sie w zaleznosci od czujki zmierzchu ale nie bedie wlaczal lampke tylko dostarczal prad w obwodzie

2. a wlaczal je bede jakimis czujkami jedna na korytarz pietro, druga schody trzecia korytarz dol, tak jak na
@KrowkaAtomowka wiesz,te lampki mają po 2 W. więc na prądzie nie zbankrutujesz.Mozesz zrobić jeszcze tak- czasówka dostarczająca prąd do układu w godzinach np.4-8 i 18- 24 ale samo oświetlenie uruchamiane czujka ruchu zamontowana w pierwszej i ostatniej lampce w układzie.Polecam też zostawic po jednej w pobliżu drzwi łazienki ,które się świecą cała noc.bardzo to ułatwia życie.