Wpis z mikrobloga

Płacicie za mandaty od Policji czy kary za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej bez biletów? Nigdy nie dostałem żadnego mandatu ale mam wielu znajomych którzy nie mieli tyle szczęścia i wiele razy wyjście na piwo kończyli z mandatami 100 złotowymi + za ewentualne zaśmiecanie, palenia papierosów czy obrażanie funkcjonariusza ale kogo nie zapytam o te mandaty to każdy twierdzi że ich nie zapłacił i nie ponieśli żadnych konsekwencji. Mam jednego znajomego który zebrał kilka mandatów i raz byłem z nim nawet w urzędzie skarbowym ponieważ dostał wezwanie, poinformowali go tylko o konieczności opłacanie tych mandatów oraz pytali kiedy je opłaci i tyle. Było to cztery lata temu i do teraz ma spokój. Kar za komunikacje miejską sam nie opłaciłem i na dzień dzisiejszy są one nie aktualne (mieli rok na ściągniecie tych pieniędzy i tego nie zrobili) i zwyczajnie nie muszę ich płacić. Zastanawiam się czy to jest normalne i czy wszędzie tak to wygląda? :)

#prawo #mandat #policja #pytanie #pieniadze
  • 25
@SiemkaKtoPeeL: tak. Ja mandatów na jakieś 15 000 zł nie zapłaciłem przez ostatnie 7 lat. Co jakiś czas tylko przychodzi Ci pismo z US że, umorzyli dług. Co innego jeżeli nie przyjmiesz mandatu, Smerfy skierują sprawę do sądu, sąd wyda wyrok i jeżeli tego nie zapłacisz, to Ci przeliczają tą kwotę na jakieś stawki dzienne i musisz wykonywać prace społeczne, żeby odpracować karę. Dlatego mandaty się zawsze przyjmuje i nie płaci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SiemkaKtoPeeL: Z drugiej strony niech nie płacą, windykacja też z czegoś musi żyć i komornik.

Jak sumienie pozwala ci czy twoim kumplom być złodziejem to nie płać.

Z biku to tak szybko nie znika.
@SiemkaKtoPeeL
No moze byc slabe a wieksze sa jaja jak ktos sie przeprowadzal i jakies listy nie dochodzily a itak czlowiek znajdowal.sie na takiej liscie zadluzonych nawet ludzie co mieli 20 zl byli na tej liscie i na nic kredytu /pozyczki nie mogli wziac bo to nie jest kwestia.oplacenia i nara tylko trzsba sie postarac aby z tej listy byc usunietym a w Pl to nie takie proste
@niebiesko-niebieski: a co ma sąd do urzędu skarbowego? xD dawno większej bzdury nie słyszałem. Nie mów ludziom głupot i nie siej niepotrzebnie strachu. W tym kraju nie ma możliwości, żeby wystawiony i przyjęty mandat, ktoś zamienił na areszt. No chyba, że sam Ziobro.
Mandat nie jest tożsamy z grzywną i jest swego rodzaju quasi-wyrokiem, który prawomocny staje się w momencie jego wydania i przyjęcia przez adresata. Przyjęcie mandatu wiąże się z uznaniem winy przez ukaranego, dlatego też mendy (lub inne służby) informują o możliwości nieprzyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu.


W kierunku? To sąd może orzec, a nie niebieskie czworonogi. Mandatu nie można w żaden sposób przekształcić w areszt bądź prace społeczne.
@niebiesko-niebieski: doczytałem dokładniej. Jeśli szkieły od razu skierują wniosek do sądu, to jak najbardziej można iść do aresztu, bo sąd, jeżeli nie wpłacisz grzywny, po jakimś czasie zamieni grzywnę prace społecznie użyteczne, a jeżeli to olejesz to dopiero na karę aresztu. Ale nawet jak już zamienią na areszt, wystarczy się przejść do sądu i ładnie Panią poprosić, czy jest możliwość wpłacenia jeszcze grzywny. Jak jesteś miły, i zadbany, zawsze się zgodzą.