Wpis z mikrobloga

Tak przy okazji #brexit, czy w Irlandii Północnej jest już jakiś rząd? Czy sinn fein jest się w stanie dogadać z DUP? No jeśli partie nie potrafią się już od dwóch lat porozumieć i zawiązać rządu, to chyba przydałyby się kolejne wybory.
Drugie pytanie, jak teoretycznie miałoby wyglądać organizacja referendum w NI w sprawie zjednoczenia. Czy SDPL i SF musieliby mieć większość w parlamencie czy wystarczyłoby zebranie iluś tam podpisów. Rozumiem, że Irlandczycy nie mogą się śpieszyć i za szybko zorganizować tego referendum. Tutaj czas gra cały czas na ich korzyść, bo Irlandczyków jest coraz więcej na północy, a Brytole się starzeją i umierają, jednak chyba nadchodzi ten czas, gdy Irlandczycy zaczną stanowić większość.
#irlandia #uk #irlandiapolnocna #polityka
  • 19
czy w Irlandii Północnej jest już jakiś rząd


@lewaq3000: Wczoraj była 2 rocznica jak nie ma.

Czy SDPL i SF musieliby mieć większość w parlamencie czy wystarczyłoby zebranie iluś tam podpisów


@lewaq3000: Raczej tak, póżniej referendum w sprawie zjednoczenia. Jednak moim zdaniem Irlandczycy na wyrost przeceniają chęci północy przyłączenia się do Republiki. Jeżeli obywatele północy sprawdzą podatki, stan HSE i jak drogo jest w republice to podejrzewam, że odechce im
@4x80: UE może pomoże. Poza tym ze względu na obecność w UE NI ma ogromne profity. Londyn też zamierza im wyrównać po wyjściu ze wspólnoty?

Irlandii nie stać


@4x80: Irlandia ma chyba dwukrotnie większe PKB per capita niż NI. Zjednoczenie to będzie impuls dla rozwoju północy i redukcji deficytu budżetowego.
Irlandia ma chyba dwukrotnie większe PKB per capita niż NI.


No i co z tego, już raz zapłacili za banki to po co im ta bieda z Północy? Tam nic nie ma.

Zjednoczenie to będzie impuls dla rozwoju północy i redukcji deficytu budżetowego.


A kto za to zapłaci? Do tego poddani jej królewskiej mości traktują Irlandczyków jak wieśniaków więc żaden to impuls płacić na nich. Weź nawet pod uwagę taką drobnostkę jak
po co im ta bieda z Północy?


@4x80: a po co uk bieda z północy?

Do tego poddani jej królewskiej mości traktują Irlandczyków jak wieśniaków więc żaden to impuls płacić na nich.


@4x80: to po co uk na nich płaci?

Poza tym UK im tego nie odda.


@4x80: dlaczego skoro to wieśniaki i trzeba na nich płacić?
dlaczego skoro to wieśniaki i trzeba na nich płacić?


@lewaq3000: Ale zrozumiałeś co czytasz? Kto kogo ma za wieśniaka, a reszta co kogo obchodzi po co UK na nich musi płacić? Ja wolę by irlandzkie pieniądze szły na Irlandię, a nie tam pełny sponsoring, reszta tez tak myśli.
dlatego w sondażach ludzie w Irlandii raczej chcą zjednoczenia?


@lewaq3000: Zapewne te sondaże by pokazały, że każdy z nich chce zarabiać 500k rocznie ale co z tego. Lepiej daj sondaże czy chcą na nich płacić bo serce to mało wiarygodny argument i nie przekłada się na rzeczywistość. I ja ci napiszę bez ogródek, Angole by się poczuli jak pod okupacją, to by dopiero się wojna zaczęła oczywiście bez żadnej pomocy od
reszta tez tak myśli


@4x80: Tutaj się grubo mylisz. Większość w republice jest za UI. To tak samo jak byś się zapytał Polaków czy chcą przyłączenia kresów do Polski. Wiadomo, że większość będzie za.

Inna sprawa to tak jak pisałem wyżej. Jeżeli ludziom zostaną przedstawione suche liczby i fakty, w tedy mogą zmienić zdanie co do zjednoczenia.
Lepiej daj sondaże czy chcą na nich płacić


@4x80: 31% ludności zgadza się na wyższe podatki, 44% jest przeciwko.
W wypadku zjednoczenia bez podnoszenia podatków 63% na tak, 14% na nie.

czy chcą przyłączenia kresów do Polski. Wiadomo, że większość będzie za.


@xxx2013: i przyłączenie Ukraińców? Przykład z dupy.

to by dopiero się wojna zaczęła oczywiście bez żadnej pomocy od angielskich służb specjalnych


@4x80: wydaje mi się, że w
i przyłączenie Ukraińców? Przykład z dupy.


@lewaq3000: moim zdaniem sytuacja jest bardzo podobna.

Kresy zamieszkują Polacy i Ukraińcy. Polska utraciła kresy po 2 wojnie.

Północną Irlandię zamieszkują Irlandczycy i unioniści oddani królowej. Irlandia straciła 6 countries po 1916? (co do daty mogę się mylić).

Sytuacja nie jest identyczna, jednak bardzo podobna.

Po za tym przyłączenie kresów nie oznacza, że z automatu mieli byśmy dostać Ukrainców. Jednak podejrzewam, że ze względu na
@xxx2013: sprawa jest całkowicie inna, bo w NI mieszka niemalże już 50% katolików.
Natomiast na kresach Polacy są albo zdecydowaną mniejszością (jak na Ukrainie). Na Białorusi Polacy są mniejszością. 20% w województwie (obwodie) grodzieńskim. Na Litwie skupisko Polaków jest bardziej zbite i mocniejsze, ale w środku tego zbitka jest stolica Litwy, a samo skupisko nie leży przy granicy z Polską.
Sytuacja jest diametralnie inna. NI leży na wyspie i jest oddzielona
To tak samo jak byś się zapytał Polaków czy chcą przyłączenia kresów do Polski. Wiadomo, że większość będzie za.


@lewaq3000 przeczytaj to co napisałem.

Ja mam na myśli, że jeżeli zapytasz się Polaków czy chcą aby Polska odzyskała kresy, to podejrzewam, że większość będzie na tak, ze względu na sentyment, historię, Lwów i bo to nasze ziemie.

Ile mieszka tam Polaków to już inna sprawa.
@lewaq3000: spoko, ja tam osobiście nie mam problemu z żadną z grup, które wymieniłeś. Choć gorzej by było, jeżeli, któraś z tych grup sprawiała by kłopoty.

A podejrzewam, że jeżeli nastąpiło by złączenie obydwóch Irlandii to DUP i unioniści rozpoczęli by troubles 2.0.