Wpis z mikrobloga

Mirki, mam leciwego lapka #lenovo ideapad Z510 z:

- plytą lenovo viuu4
- intel core i5 4200m 2,5ghz
- intel hd graphics 4600 + geforce gt 740m
- 16 gb ram ddr3
- sshd 1tb + 8gb ssd.

Co mogę, czy warto i ewentualnie co najpierw w nim wymienić (oczywiście budżetowo, bo nie chcę inwestować w trupa), żeby mnie tak nie #!$%@?ł swoją lakoniczną pracą? Na pierwszy strzał idzie bateria i co dalej? Lapka używam tylko na uczelni do projektów architektonicznych w #archicad #autocad #revit i bardzo mi zależy, żeby nie myślał 40 sekund po kliknięciu myszką. Z resztą wszystko tutaj chodzi wolno a korzystanie z niego przymusowo na zmianę z moją ultraszybką stacjonarną bestią to masochizm. Jakbyście rzucili konkretne propozycje to byłabym wdzięczna. Myślę że maks 500 pln mogę do niego dołożyć, o ile będzie to gwarantowało spokój dla moich już starganych nerwów.

#komputery #laptopy #hardware
  • 22
@gumbrew: Czyszczone było, poleciał format i czysta reinstalacja systemu. Przez 4 lata mi służył na studiach wykorzystując ww. programy, ogarniał nawet render, a teraz chyba ze starości mu trybiki zwolniły. @grzemach: @dryleq: W takim razie ogarnę ten dysk na początek i będę korzystać - obserwować.
@kangurekkangurzatko: w zasadzie w laptopach to nic się nie wymienia tylko kupuje nowe, ewentualna wymiana procesora na wyższy obsługiwany z danej rodziny itp. jest niewspółmierna do zysków. SSD tak jak wyżej radzili to jedyna rozsądna opcja...
@Ravciu: Nie stać mnie na razie, a nie chcę kupować niczego z niskiej czy średniej półki. Włącza się, wyświetla obraz, przeglądarkę (po jakimś czasie) odpala, co prawda nie wydaje dźwięków bo się coś na płycie głównej zrypało, ale jako tako działa. Nie widzę sensu, skoro 90% czasu pracuję na pc.
@kangurekkangurzatko: prędkość dysku 100 -> 53MB/s jest naprawdę wolno. Wszystko poniżej 150MB, bym powiedział, że to tragedia.
Dysk SSD na porcie SATA2 to jest ok 250-290MB/s odczytu. Odczujesz ogromną różnicę.

Twój dysk jako taki bym powiedział, po wykresie, że jest ok. Acz wolny.

Dodatkowo czasy dostępu do poszczególnych (losowych) komórek pamięci to 0.1ms a nie 15-20ms
@grzemach: Dziękuję. Jak wpisałam model dysku w internety, to wyszło mi że to interfejs SATA3, rozumiem że mogę kupić jakiś SSDek z tym interfejsem i oczywiście w formacie 2,5"? Wepchnę to tam do środka i wepnę do płyty?
@GrindujTopy: No właśnie nie wiem też, bo od początku laptok miał W7, niestety nie byłam 6 lat temu taka świadoma nt. podzespołów komputerowych i kupiłam co mi polecono. Czyszczony był nie tak dawno, bo go zalałam herbatą i miał kąpanie w chemii. Brak dźwięku pojawił się niedługo po zakupie (przy wyciąganiu wtyczki jacka), nie działają wbudowane głośniki, słuchawki podpięte latają. Podobno wejście jest uszkodzone na płycie głównej i trzeba by było
@kangurekkangurzatko: wystarczy zapewne to gniazdo wlutować. jeśli był zalany może przez to też mulić, miałem taki przypadek kiedyś z netbookiem. zalałem delikatnie wodą, od razu rozebrałem i wyczyściłem w chemii, lecz niestety zamulał po tym strasznie i płyta główna na smietnik.