Wpis z mikrobloga

Poszukuję LED "żarówek" E27 230v:
- Ściemnialne bez mrugania gdy są ściemnione, fajnie jakby w sporym zakresie regulowane.
(mam ściemniacz "tranzystorowy" do led itd, normalnie z N podłączonym, 4 przewodowy, nie taki prosty 2-przewodowy tyrystorowy zamiast przełącznika)
- przy mocy maksymalnej conajmniej 1000lm, chętniej coś koło 1500 nawet
- neutralny biały, albo ciepły (coś 3000-4300K będzie super)
- w miarę ozdobne, chętnie "filament", bo będą w żyrandolu pic-rel siedziały na widoku.

Ktoś coś ma tego typu i może polecić? Jak na razie to są:
0) obecnie mam "zwykłe" kulki z ledami na płytce - i palą się średnio co miesiąc-dwa któraś, a po wymianie na podobną - każda ma trochę inny odcień bieli, co wkurza przy 8szt, a co gorsza - każda się trochę inaczej ściemnia, mimo że biorę z tego samego sklepu. Dlatego chcę teraz coś sprawdzonego.
1) biall z castoramy 1500LM za ~40zł sztuka (trochę drogo) https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/zarowki-i-swietlowki/zarowki-led/zarowka-led-diall-filament-sciemnialna-g120-12-w-e27-1521-lm-barwa-ciepla.html - jedną testowałem i nieładnie mruga gdy jest ściemniona, nie wiem czy to przypadek czy wszystkie tak maja
2) Ikea ledare kule 1000LM https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90363299/ - też 30zł i nie wiem co siedzi wewnątrz kuli i jak długo pożyje

#oswietlenie #zarowki #led #elektronika
hrumque - Poszukuję LED "żarówek" E27 230v:
- Ściemnialne bez mrugania gdy są ściemn...

źródło: comment_kgqYTO23hMXkSIhdF6wXj6Q3TIUCMQqk.jpg

Pobierz
  • 11
@hrumque: Sprawdzalem kilka różnych żarówek z filamentem led, wygląda to ładnie, ale gdy są wyłączone. Mocniejsze żarówki podczas pracy bardzo rażą w oczy, filament odbija się na siatkówce i potem zostają mroczki, mnie to denerwuje i dyskwalifikuje te żarówki.
Swego czasu szukałem żarówek LED na e27, niemigających, ale też nie szukałem ściemnialnych. Kupiłem ok. 7 różnych, m.in. z Ikei, castoramy, philipsa, osram, chińskie z bricomana oraz lidlowe livarno z radiatorem (model:
Ale jak oślepiają, to są źle dobrane.

@LRF1000W:

@czarny_i_zly: dlatego mam tam 8 żarówek i normalnie są ściemnione na minimum, i to wygląda i świeci przyjemnie. I dlatego wolę kilka żarówek i je ściemnić - niż np włączać grupowo dla regulacji jasności oświetlenia - bo np. włączona jedna na pełnej mocy - też oślepia. Tak się to sprawdzało wiele lat z żarówkami "wolfram drucik" no ale wiadomo - nikt normalny
nie myślałeś o zakupie paczki samych filamentów i zrobienia czegoś samemu?


@rhqq: A nawet myślałem, ale o zakupie jakichkolwiek żarówek chińskich i wypieprzeniu z nich driverów całkowicie, tak by zostawić same filamenty a regulacje i zasilanie zrobić po swojemu na zewnątrz - ale to trochę kłopotliwe, bo po pierwsze ciężko kupić coś na filamentach i jasnego (no i nie w cenie, bo "za 40pln/szt to ma samo krawaty wiązać", a nie
@hrumque: ostatnio się rozglądałem, to niektóre filamenty mają normalne diodowe napięcie, podejrzewam, że wtedy masz 50lm max na sztukę, ale można wtedy zaszaleć z ilością. pomijam, że klasyczne COG filamenty to po prostu szereg i tak, wiec dowolny driver powerledów powinien łyknąć
@rhqq: 50lm/pręcik to dramat jakiś, a grzeje się to jednak niemało a powierzchnia oddawania ciepła - zerowa (zwłaszcza w zamkniętej bańce szklanej. To już klasyczny led-żarówka z chłodzeniem ledów przez podstawę-radiator jest sensowniejsze). 50LM to ja mam z kilku power-smd-ledów, a z jednego XHP70 przy 20W mam pierdylion lumenów (tylko kwestia ceny takiego leda, i jak tą jasność rozprowadzić)
@hrumque: wiesz co, zakładam wariant pesymistyczny, obiecali 130lm/W ale średnio mi się chce w to wierzyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
o tu: https://www.aliexpress.com/item/LED-5Pcs-Set-Filament-Bulb-Candle-Light-Source-Super-Bright-Lighting-COB-Household/1805321.html wychodzi najtaniej. myślałem kupić paczkę i zobaczyć co to warte.

a w kontekście markowych, to w łazience rok miałem philipsa retro 7.5W 806LM to się przepaliła po roku. w sensie jeden z pręcików zaczął #!$%@?ć węgorza ( ͡° ʖ̯ ͡°)