Wpis z mikrobloga

Eee tam, podatki w Polsce są niskie. Zarabiasz 5 średnich krajowych, idziesz a b2b i płacisz 19% plus ZUS i zdrowotne. Bierzesz sobie samochód w leasingu, do tego makbooczka i płacisz poniżej 19% podatku razem z ZUS i NFZ. To jest eldorado i jedno z najniższych obciążeń podatkowych w Europie.
5275zł (wg danych GUS) czyli rocznie 63300zł, a drugi próg zaczyna się od 85528zł. Więc wystarczy radzić sobie w życiu i zarabiać o 35% więcej niż średnia


@gorfag: Kwota GUS jest kwotą przychodu, a podatek odprowadza się od dochodu, więc nie jest to 35%, tylko więcej - ok. 70% - 9.000 zł miesięcznie brutto - (6400 netto + podatek 740)*12 = 85 680
miałem na studiach ziomeczka którego rodzice tak prowadzili firmę, że gość co roku wykazywał że jego rodzice zarobili 0 i się łapał na stypendium socjalne.


@stan-tookie-1: A czy czasami to "wykazywał" to nie było po prostu oświadczenie? W stypendiach socjalnych w szkołach do wniosku dołącza się oświadczenie o dochodach za sierpień oraz z US formę opodatkowania. Myślisz że ktoś sprawdza, czy kwota na oświadczeniu jest prawdziwa? ¯\_(ツ)_/¯
@miken1200: szczegółowo dokumentów żadnych w tej sprawie nie przeglądałem, tylko pobieżnie widziałem że majętny dzieciak formalnie spełnił wymagania żeby dostać stypendium dla najbiedniejszych. To może na tą kwotę wolną od podatku też cwaniacy mają sposoby
To jest w ogóle plaskun na mordę, żeby nawet nie 1000/msc nie było zwolnione w całości z podatku. Kto tyle zarobi?


@tellet: Osoby dorabiające na czarno ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
To jest de facto podwyżka podatków i to drastyczna


@gorfag: każdemu rządowi to na rękę – nie musi ogłaszać żadnej podwyżki. Robi się sama a większość ludzi nie wie ani nie czuje, że pętla się zaciska.

Ale niech benzyna spróbuje wyskoczyć w okolice 6zł ... ()
@StachZielonka: + składki ZUS
+ niezmieniony próg 32%

Co do ZUSu jeszcze, to wszyscy wiedzą że obecny system emerytalny doprowadzi do tego że składki ZUS i lata pracy wzrosną jeszcze bardziej, albo emeryci dostaną drobniaki. Ale gdy proponuje się podniesienie wieku emerytalnego (bo przeciętna długość życia również rośnie) to wszyscy dostają histerii. Trzeba się pogodzić z faktem że albo składki, albo wiek. Chyba że zmiana systemu emerytalnego, ale tego nikt nie
@chanelzeg: Ja. Wróciłem do Polski na 2 miesiące na sam koniec roku ogarnąć parę spraw i złapałem sobie dorywczą pracę -jakbym był 3 to już bym przekroczył zdecydowanie. Ale ile jest takich osób?