Wpis z mikrobloga

Mirki #elektronika jaki polecacie pierwszy oscyloskop? Chodzi o coś nie drogiego co będzie w stanie mi pomóc diagnozować problemy z układami pracującymi z max 16Mhz (arduino). Chciałbym diagnozować układ zasilania, sytuacje typu brownout,
niedobory napięcia , problemy z komunikacją szeregową do 115200bps itp.
  • 14
  • Odpowiedz
@ErnestHeminglej: zdefiniuj "niedrogiego".
Jeśli chodzi o to, jaki oscyloskop jest wart polecenia, to chyba cały czas numerem jeden we wszelkich tego typu rankingach jest Rigol DS1054. Jeśli to za drogo, to pozostaje szukanie używańców, a wtedy już masz loterię, co trafisz.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: a co myślisz o urządzeniach USB? Z laptopem nie ma problemu bo i tak mam w swoim domowym warsztacie na stałe podłączony. Czy któreś z nich mają sensowne parametry? Celowałem raczej w 1/2 ceny tego Rigola zwłaszcza, że to hobby a nie pro.
  • Odpowiedz
@ErnestHeminglej: Przedefiniuj trochę swoje potrzeby a znajdziesz coś fajnego.
Jeśli chodzi o komunikację cyfrową - ja używam klona saleae logic 8-kanałowego (chociaż ostatnio w chinach pokazały się 16-kanałowe za ok 35 usd. W tym przypadku taki protip - mam w pracy Agilenta za ok 30k zł i ten pindelek saleae 8-kanałowy na usb, no i usb wygrywa - łatwy zrzut danych, genialny soft do obsługi.
Po odrzuceniu komunikacji cyfrowej wymagania co
  • Odpowiedz
@ErnestHeminglej: Jak chcesz mieć dekodowanie magistrali szeregowej to nie ma raczej nic tańszego, może kilka stówek jeśli weźmiesz pod uwagę używkę. Wiadomo, że do hobby chce się coś taniego, ale po prostu oscyloskop to prawie zawsze jest najdroższy sprzęt w warsztacie.
Wiem, że popularne kiedyś były Hanteki 6022BE ~300zł, ale nie mają dekodowania szeregowego oraz mają małą pamięć. Nie wiem jak z jakością też, ale o ile dobrze pamiętam pojawiły się
  • Odpowiedz
@ErnestHeminglej: kiepsko w nich z czułością, z pasmem też nie zaszalejesz. Ale na początek, zwłaszcza do zastosowań, o których piszesz...

Tylko wiesz co? Kilka lat temu miałem identyczną zagwozdkę. Oscyloskopy w stylu rigola traktowałem jako o wiele za drogie, zastanawiałem się, czy kupić taniego DSO na aliexpress za 15$, czy dopłacić za dwu-czterokanałową przystawkę USB do PC. I im dłużej drążyłem temat, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że jedno i drugie
  • Odpowiedz
@Jarek_P: podepnę się i zapytam co powiesz na to:
https://www.banggood.com/Hantek-3in1-Digital-OscilloscopeWaveform-GeneratorMultimeter-Portable-USB-2-Channels-40mhz-70mhz-L-p-1369465.html?rmmds=search&ID=557544&cur_warehouse=CN

Zastosowanie: głównie analiza w polu sytuacji, kiedy na siłownik zasilany 24VAC podaję sygnał sterujący 3V (niby DC) ale zwykły multimetr widzi sygnał "sztywno", aplikacja na siłownik widzi oscylacje a ja nie wiem jak to pomierzyć
  • Odpowiedz
@raFFcio: o takich zabawkach nic nie wiem, więc ciężko mi odpowiedzieć. Ale do opisanych sytuacji powinien się nadać, choć dobrze by było upewnić się, czy ma tryb pracy "single" z wyzwalaniem "od zbocza", co by znakomicie uprościło złapanie zakłócenia, jeśli są rzadkie. Ale nawet jeśli nie ma, to chwilowy skok sygnału na tym czymś powinieneś zobaczyć.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Z tego co pomierzyłem z aktualnym sprzętem to to konkretne akurat było ciągłe. Albo od tych 24VAC (bo to ten sam kabel, chociaż coś mi się nie wydaje) albo od kabla 230/400VAC z koryta (choć tu również sprawa dziwna bo kabel ekranowany i podobno jednostronnie uziemiony).
  • Odpowiedz