Wpis z mikrobloga

#codziennygwintownik
2/100
Na zdjęciu dwa gwintowniki maszynowe m8x1.25 produkcji fanar. Polskiej firmy produkującej gwintowniki. Ten spiralny służy do gwintowania otworów nieprzelotowych, drugi, prosty, służy do gwintowania otworów przelotowych. Różnią sie Tym że spiralny wypycha wiór za siebie, natomiast prosty pcha wiór przed siebie, czyli wylatuje z drugiej strony otworu. Gwintowniki maszynowe nie wymagają cofania co 1 obrót, ale za ro trzeba obficiej smarować niż ręczne.

Pobierz S.....g - #codziennygwintownik
2/100
Na zdjęciu dwa gwintowniki maszynowe m8x1.25 p...
źródło: comment_W3nGQf2VB5J5rDec34nWosNRqwcnj6X1.jpg
  • 42
nie moge tym przelotowym zrobic gwint nieprzelotowy?


@menstuffpl: da się/możesz pod warunkiem że będziesz robił tylko malutki kawałek i cofał by usunąć wióry z otworu i gwintownika (w otworze nieprzelotowym - zbierałyby się "za gwintownikiem" i psuły całą robotę).
W warunkach bojowych "jak nie ma co się lubi", wiedząc co i dlaczego się robi - da się wiele ;) ale po to są dwa różne narzędzia, by każdym z nich skuteczniej
@Salomontheking: Zawsze zakładałem nieprzelotowy na wiertarkę i pełna moc bez smaru. Chyba że był na tyle duży że wiertarka nie uciągnęła. Gwinty zawsze spoko wychodziły, częściej urywała się śruba, no to większy gwint i większa śruba, to się urywał gwint, jeszcze większy gwint i jeszcze większa śruba wzmocniona i rozwalała się cała cześć ale gwint był cały :D
@Salomontheking ej, a masz jakieś namiary na gniotowniki? Formowanie gwintu poprzez wyciskanie materiału? Bo czytałem że takie gwinty są bardziej wytrzymałe niż cięte i bym sobie chętnie w warsztacie sprawdził różnicę.
@xXProLiteXx: wyciskacze mają sens chyba tylko w aluminium i to przy maszynowym wykonywaniu gwintu. Na pewno wymagają większej precyzji wykonania otworu pod gwint bo przy zwykłym gwintowniku 0.1mm na plus czy minus to nie robi.
@realizta: raczej nie bedzie. O frezach też chyba.
@xXProLiteXx gniotownik? Slyszalem o wygniatakach, inaczej gwintownikach bezwiórowych, w ich przypadku wierci sie większy otwor niz normlanie a gwint powstaje wlasnie przez "wypchniecie" materiału.

Nie zgodze sie ze sprawdzają sie głównie w alu, bo osobiscie stosuję je głównie do małych gwintow w stali nierdzewnej (M2-M5). Prawda jest ze otwor musi byc bardziej precyzyjny, bo zbyt mały urwie narzędzie, a w zbyt duzym gwint bedzie zbyt luźny, ale ogolnie polecam. U mnie w