Wpis z mikrobloga

Rozum jest największym wrogiem wiary; nigdy nie przychodzi w sukurs sprawom duchowym, ale - częściej niż nie - walczy ze Słowem Bożym, traktując z lekceważeniem wszystko, co emanuje z Boga.


Wiara musi zadeptać wszystek rozum, rozsądek i zdolność pojmowania, a cokolwiek widzi, musi usunąć i pragnąć tylko Słowa Bożego


Marcin Luter (niem. Martin Luther, ur. 10 listopada 1483 r. w Eisleben, zm. 18 lutego 1546 r. tamże) – niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji, mnich augustiański, doktor teologii, współtwórca luteranizmu. Autor 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski Bożej.
#cytaty #chrzescijanstwo #bekazkatoli #ateizm #religia #luteranizm
Pobierz robert5502 - >Rozum jest największym wrogiem wiary; nigdy nie przychodzi w sukurs spr...
źródło: comment_Ndi05No2RpZLdjnagxNTTaxyvjGjGxPe.jpg
  • 33
@spalam__sie:

Rozumiem że urodziłeś się po to


i tu już problem ;)
To "po to" zakłada istnienie jakiegoś odgórnego celu, sensu. Ja na to patrzę tak jak większość ludzi na cel istnienia koryta rzeki - ono nie istnieje po to, aby woda mogła nim spływać. Jest efektem, a nie celem samym w sobie.

Człowiek może nadać cel temu korytu rzeki - utworzy wodopój dla bydła, itd. Nie znaczy to jednak tego,
@movsd: @movsd: Do wiary nikogo nie można zmusić ani przekonać, wiara to łaska poznania, o którą warto prosić. Trudno mi jednak zrozumieć, dlaczego ateiści nie dość że sami nie wierzą, to jeszcze starają się przekonać tych w których jest jej trochę, że to głupota i nie warto. W jakim celu to robicie?
@Racjonalnie: Ja ciągle szukam Boga, chcę go poznać bo mój mózg mówi mi że On istnieje. Dlatego rozmawiam z wierzącymi (chrześcijanami, muzułmanami, buddystami) i czytam ich święte księgi i robię dużo innych dziwnych rzeczy :) ale też biorę pod uwagę to co mają do powiedzenia ateiści.
@spalam__sie: Nie, wcale tak nie myśli. Dlaczego starają się to zrobić? Bo widzą jak zostaliście oszukani, zmanipulowani i jeszcze chcecie oszukiwać i manipulować dalej innych. Dla mnie ci wszyscy księża, katechetki to zwykli oszuści. Rozumny człowiek nie szuka czegoś co nie istnieje, rozumny człowiek podchodzi krytycznie do tematu i analizuje te brednie które powiela kk i inni manipulatorzy i dochodzi do wniosku że to są kłamstwa i jest to śmieszne.
@spalam__sie matematyka nie ma nic wspólnego z bogiem, nie może mieć wspólnego czegokolwiek z czymś co nie istnieje. Moja mama jest normalna i nie drze się. 2 tys lat ponad tych bredni nie było i planeta funkcjonowała normalnie, nagle mu się przypomniało że pora się pojawić na ziemi i zabić się bo te tumany których stworzył zachowują jak jak kretyni, bo po co było im od urodzenia dać 1000 IQ? I stworzyć
@Samikosar: Jeśli twierdzisz że przed dwoma tysiącami lat ludzie nie czcili Boga to ja nawet nie wiem dlaczego z tobą gadam. Musisz jeszcze trochę chlebka zjeść żebyśmy mogli o czymkolwiek porozmawiać. Zacznij myśleć swoją głową a nie tylko słuchać co ci w szkole mówią. To moja rada dla ciebie.
@spalam__sie: Nie ma dobrych powodów by uznać że jakikolwiek bóg istnieje. Jeśli ty znasz jakiś powodów, to podziel się ze mną, chętnie poznam. Odnośnie wiary - jeśli ktoś może brać na wiarę istnienie Jezusa, a ktoś innny istnienie Wisznu, Allacha i innych wzajemnie wykluczających się bogów prowadzi do wniosku, że wiara nie jest dobrą drogą na poznanie prawdy. Jeśli interesuje cię prawda to nie powinnaś brać niczego na wiarę.