Wpis z mikrobloga

@pawlo74: @maras_sc2: satoshi był mądrym człowiekiem i nie chciał aby BTC centralizowano, właśnie te bessy pozwalają tego uniknąć. Normalny człowiek wyłączy swoją jedną kopareczkę w czasie bessy, a duże kopalnie niestety ale upadną.
@Tomciox: to jest wręcz nieprawdopodobne, wszędzie te same schematy powtarzają się, nie tylko na wykresie.
@wacky: satoshi nie sądzę aby miał coś z tym wspólnego, to raczej rynek i cykle koniunkturalne. A Ty nie stawaj po żadnej stronie ja zrobiłem ten błąd ostatnio i do dzisiaj mi głupio. Maciek nie umieścił nawet wyjaśnienia, które każdemu obiecał.
Skąd wiadomo, że to oszustwo i wyprowadzano jakieś pieniądze? Są jakieś dowody na to już?


@wacky: o to mi chodziło.

A jeżeli chodzi o centralizację to ona postępuje bez względu na cenę, bogaci dzięki spadkom wypychają z rynku biedniejszych, nic na to nie poradzimy. Z czasem stracimy również pełne węzły.
@wacky: my może nie ale przyszłe pokolenia stracą, pełny węzeł będzie coraz droższy i trudniejszy w utrzymaniu, baza danych będzie się powiększać a węzły przekształcą się w serwerownie i znów tylko bogatych stać będzie na utrzymanie węzła tak jak teraz tylko bogaci kopią. Prawa rynku i kapitalizmu.
@pawlo74: Bez przesady. Jeśli nie będzie zwiększania bloku to nawet za sto lat blockchain nie będzie większy niż kilka terabajtów. Ze względnej perspektywy łańcucha procentowo przybywa coraz wolniej. Wzrost ze 100 do 200 GB to wzrost o 100% ale trwający tyle samo czasu wzrost z 1000 do 1100 to już wzrost tylko o 10%. Pamięci tanieją a blockchain przyrasta liniowo. Obecnie może się wydawać, że by utrzymywać pełny węzeł trzeba kupować
nie wierzę, mam dejavu. Wypiszy wymaluj to samo co było w poprzedniej bańce z Maciejem Ziółkowskim


@pawlo74: Ja znam osobiście Maćka. To on organizował w 2013 konferencję na którą mnie zaprosił. Sympatyczny był z niego gość, dobrze się nam gadało, ale wyjechałem do Stanów i kontakt się urwał.

Możesz mi tutaj albo na priv. napisać więcej? Co się niby stało? Pamiętam, że on był też nakręcony na kopanie itd. kiedy ja
@pawlo74: Co do LN i rozmiaru bloku, to będa z czasem coraz lepsze usprawnienia: np. otwieranie kanałów można zrobić grupowo, potencjalnie z agregowaniem wszystkiego do jednej sygnatury itd. Nie martwiłbym się o rozmiar bloku i uważam, że LukeJr panikuje. Fajnie jest mieć mały blockchain, ale z obecnym rozmiarem da się żyć i tragedii też nie będzie, szczególnie że postęp techniczny jest zazwyczaj geometryczny.
Ja znam osobiście Maćka. To on organizował w 2013 konferencję na którą mnie zaprosił. Sympatyczny był z niego gość, dobrze się nam gadało, ale wyjechałem do Stanów i kontakt się urwał.

Możesz mi tutaj albo na priv. napisać więcej? Co się niby stało? Pamiętam, że on był też nakręcony na kopanie itd. kiedy ja osobiście zawsze uważałem górnictwo za gówniany interes, ale nie moja sprawa.


@dpc8: tu nie mam dużo więcej