Wpis z mikrobloga

Myślę, że 4 dni są wystarczającym czasem, aby ochłonąć, dlatego też spróbuję wyjaśnić, co zaszło z tematem modernizacji czołgów T-72

Hasło "modyfikacja" jest hasłem bardzo chłonnym i można je rozumieć nawet jako modernizacja, w której na pewno nie będzie:
- (nowego) SKO
- nowego silnika / powerpacka
- nowej wieży lub jej modernizacji
- nowej armaty kalibru innego niż 125mm.

Za to wciąż może być dojść do remontu obecnie zastosowanych podzespołów, ich modernizacji w celu poprawy ich osiągów lub wymiany w wypadku, gdy części zamienne do określonych podzespołów się skończyły. Trzeba więc mimo wszystko czekać, bo de facto Bumar jeszcze może sporo ugrać.

A w tym wypadku pakiet "modyfikacyjny" może wyglądać następująco:

- remont wszystkich bazowych podzespołów pojazdu, łącznie z zerowaniem resursu całego czołgu
- modernizacja silników W-46-6 do wersji S-12U
- nowa instalacja elektryczna wraz z oświetleniem i pulpitami załogi
- nowy system przeciwpożarowy wraz z nowymi filtrami i klimatyzacją
- nowy system sterowania automatem ładowania AZ, ale bez wymiany kaset na dłuższe (choć w ramach modyfikacji jest wciąż możliwe)
- montaż ERAWA-2 i pancerza klatkowego
- montaż APU
- montaż soft-killa w postaci Obry-3 i wyrzutni granatów dymnych
- wymiana noktowizorów aktywnych na pasywne PNK-72 i POD-72 oraz (prawdopodobnie) celownik termowizyjny PCT-72

Co więcej, u nas jest taki burdel biurokratyczny, że pod hasłem "modyfikacja" może jeszcze znaleźć się dokładnie to, co było pod hasłem "modernizacja", tylko decyzja nie zostanie przystemplowana przez Inspektorat Uzbrojenia, a przez Inspektorat Wsparcia.

#wojskopolskie #czolgi #wojsko #militaria #militaryboners #gruparatowaniapoziomu
piotr-zbies - Myślę, że 4 dni są wystarczającym czasem, aby ochłonąć, dlatego też spr...

źródło: comment_EizvL9nwirMk3mZPVMC17VgegEhqcB6a.jpg

Pobierz
  • 8
@piotr-zbies: są jakieś "pewne informacje" z czego zrezygnowano i na pewno nie będzie zmieniane a co będzie robione na 100%? Dlaczego skoro modernizacja może być tym samym co modyfikacja (i vice versa) kłopotano się żeby zmienić nazwę tego procesu "modernizacji"? Przecież to tylko przyciąga media.
A jak do tego doszło?

W dużym skrócie - ktoś z MON usłyszał cenę, za jaką Bumar mógł zrobić z 500 - 550 czołgami zarówno T-72, jak i PT-91. Tylko że to nie była cena modernizacji, a samego remontu. I taką kwotę MON rzucił Bumarowi.

Za to Bumarowi - mówiąc kolokwialnie - zabrakło języka w gębie, żeby powiedzieć, że:

- to nie będzie kosztowało tyle i dlaczego,
- będzie kosztowało tyle i
Co by dała wymiana kaset?


@Bednar: Można byłoby ładować dłuższe pociski do automatu ładowania

są jakieś "pewne informacje" z czego zrezygnowano i na pewno nie będzie zmieniane a co będzie robione na 100%?


@mwmichal: Na pewno zrezygnowano z nowego silnika oraz SKO i na pewno będą te czołgi remontowane

Dlaczego skoro modernizacja może być tym samym co modyfikacja (i vice versa) kłopotano się żeby zmienić nazwę tego procesu "modernizacji"?


@