Wpis z mikrobloga

#pytanie a raczej #pytaniedoeksperta #bmw w sprawie #caraudio moze ktos z #audioboners tez pomoze?

No wiec tak Mirasy, mam problem... Mam se BMW F10 i zerowy zakres wiedzy o samochodach ale jestem happy zeby sie podszkolic z wasza pomoca.

No wiec troszke czasu mi zajelo zanim zdecydowalem sie na zakup glosnikow Focal. Po naukach na yt, forach, znajomych i zamuwieniu glosnikow bylem gotowy na instalacje. Pierwsze podejscie i sukces. Wszystko moze nie poszlo latwo ale zrobilem wzorowo :) Niestety jak sie okazalo nie gra to lepiej... ale prawie wogole. Na glosniki wydane ponad 3000zl a ja jestem w punkcie wyjscia.

Z tego co dowiedzialem sie to tak:
Potrzebuje wzmacniacz Klasy D. Nie jestem pewien czy 4 kanalowy czy 3? Pamietajcie ze mam 2 suby pod fotelami.
Nie planuje miec jeszcze tuby w bagarzniku.
Tylnie glosniki narazie zostaja originalne.
Bede potrzebowal Konwerter High-Low zeby miec RCA z radia wbudowanego w samochodzie/lub inna metoda ktora mi ktos podal na forum BMW:

"Albo radio z DSP, albo bardziej rozbudowany, oddzielny procesor DSP połączony ze wzmacniaczem jako całość. Podstawowy system 3-way wystarczy.

Możesz przód wzmocnić i pociąć pasmo za pomocą tego typu wzmacniaczy z DSP, jak Excursion PXA-P615:

[https://caraudiosklepy.pl/excursion-pxa-p615-wzmacniacz-dsp-bt-kable-45m-p2330](https://caraudiosklepy.pl/excursion-pxa-p615-wzmacniacz-dsp-bt-kable-45m-p2330
)
"

I to mnie calkiem z tropu zbilo bo nigdy nie slyszalem oczyms takim... To jak pracuje wzmacniacz Klasy D tez nie jest do konca przeze mnie zrozumiale...

Wersje audio mam: Basic/Standard (jak na obrazku)

Wymienilem glosniki z przodu na: Focal ES100k oraz 2x Focal IFBMW-suby ktore mam pod fotelami.

Nie chcialem wydawac na audio 10.000zl... tez troszke nie slusznie liczylem ze dobre glosniki zalatwia problem slabego dzwieku. Teraz nie wiem w ktora strone isc, ktora opcja jest najlepsza ale najgorsze nie wszystko rozumiem z tym moim wbudowanym radiem w samochodzie... Chcial bym pozostac przy standardwoej jednostce.... aa teraz jak to pisze to przypomnialo mi sie ze jeszcze mnie czeka kodowanie radia... masakra troszke :P

No dobra ale skoro juz wydalem tyle kasy i naczytalem sie i narobilem przy samochodzie to teraz musze zrozumiec jak to dziala i na ktory sprzet: wzmacniacz, crossover, ISO kostki, pre-ampy, i kontrolery DSP, a nawet i kable mam sie zdecydowac.

Ma ktos ... no moze nie 5 minut zeby to jakos wytlumaczyc od poczatku do konca co jest co?
NaxZST - #pytanie a raczej #pytaniedoeksperta #bmw w sprawie #caraudio moze ktos z #a...

źródło: comment_LwcN2Ko7tzAQK3dCSsoJ2BZMEUhN9Kqn.jpg

Pobierz
  • 44
@NaxZST: dsp jakby jest ustrojstwem które przetwarza dźwięk idący z radia dalej, w zaawansowanych sztukach możesz sobie z tego puścić 12 głośników. Ustawienia czasowe, korekty itd itp, robi jakby z twojego radia lepszy odtwarzacz.

Jak nie chcesz nie musisz, wpinasz sobie w wyjście z radia na przednie głośniki kable do wzmacniacza z wtykiem HIGH INPUT (normalny sygnał który idzie w głośnik wpinasz w wzmacniacz), potem ze wzmacniacza do głośników, i tak
@NaxZST: klasa D wzmacniacza różni się tylko energetycznie od innych klas, jest bardzo wydajna prądowo, według wielu gra dużo gorzej niż klasa A/B.
Różnicy raczej nie zauważysz :D.

No i jak powiedział @KiiK6, masz kase to daj do jakiegoś warsztatu audio, jak coś będzie grało słabo czy coś to możesz zawsze żądać poprawek itp
@KuliG: jestem zdania ze skoro ktoś to umie zrobić to i ja to zrobię :) nie ufam ludziom za bardzo. Nigdy nie wiesz co ci mogą zrobić. Nie ważne jaka firma... kupowałem kabel do głośników pare dni temu pan nie wiedział co to lutownica XD firma duża, opinia niezła, grube sino kroją, ale chyba liczą na niewiedzę innych ludzi. Tak samo inny sklep audio. Feraski i bentleje w kolejce. Sprzedawca OPISYWAŁ
@NaxZST wrzuć wzmacniacz pod głośniki które wymieniłeś tylko, reszta będzie grała z fabryki (jak dawała sobie radę wcześniej to teraz też powinna)

Dobre głośniki po prostu są prądożerne i wymagają wzmocnienia ( ͡º ͜ʖ͡º)
@KuliG: czyli leci to tak RCA do ISO do jednostki centralnej (radia) które ciągnę od wzmacniacza.

A teraz jak podpiąć się pod moje 6xFocali z przodu? Tez koło radia znajdę kable? Nie chcial bym znowu rozwalać całego samochodu i osobno pod każdy głośnik się podpinać.