Wpis z mikrobloga

Mgławica Rozeta - najsłynniejszy kosmiczny obłok pyłu i gazu przywołujący wyobrażenie kwiatu. Na jego brzegu, około 5 000 lat świetlnych stąd, płatki róży są w rzeczywistości gwiezdnym żłobkiem, którego symetryczny kształt rzeźbią wiatr i promieniowanie z centralnej gromady gorących młodych gwiazd.
Gromada ta, skatalogowana jako NGC 2244, ma zaledwie kilka milionów lat, zaś środkowa część Mgławicy Rozeta, oznaczona jako NGC 2237, ma około 50 lat świetlnych średnicy. Mgławicę można zobaczyć na własne oczy przez mały teleskop w gwiazdozbiorze Jednorożca.

Autor: Brian Davis
#ciekawostki #kosmos #kosmosboners #astronomia #walentynki
t.....m - Mgławica Rozeta - najsłynniejszy kosmiczny obłok pyłu i gazu przywołujący w...

źródło: comment_LLSSMTBAX3PTOjGvPojFvX0Bia8dOHlQ.jpg

Pobierz
  • 8
To trochę nie tak z "wyciąganiem" kolorów z czarno-białych zdjęć. :)

Powyższą mgławicę jako czerwonawą plamkę można zarejestrować nawet najtańszą lustrzanką (pod odpowiednio ciemnym niebem i na odpowiednio wysokim ISO i czasie naświetlania; może nawet nie będzie trzeba prowadzić za ruchem nieba by ją złapać).

Mgławice emisyjne zawierające wodór świecą na czerwono. I tę czerwień można naświetlić na różne sposoby na różnych stopniach zaawansowania:
- w najprostszym przypadku robiąc zdjęcie "zwykłym" aparatem
@intri: Nie wiem, dlaczego wspominasz akurat o kolorach w nawiązaniu do komentarza o dyfrakcji. A czy istnieją jakiekolwiek zdjęcia (nawet nie astro), które orygnialnie nie są czarno-białe? Nawet sensory z filtrem Bayera zbierają tylko jeden kanał na piksel :-)