Wpis z mikrobloga

Zainstalowałem pythona 3.7 na moim #orangepi ze źródeł:

sudo apt-get install build-essential tk-dev libncurses5-dev libncursesw5-dev libreadline6-dev libdb5.3-dev libgdbm-dev libsqlite3-dev libssl-dev libbz2-dev libexpat1-dev liblzma-dev zlib1g-dev libffi-dev -y
wget [https://www.python.org/ftp/python/3.7.2/Python-3.7.2.tar.xz](https://www.python.org/ftp/python/3.7.2/Python-3.7.2.tar.xz)
tar xf Python-3.7.2.tar.xz
cd Python-3.7.2
./configure
make -j 4
sudo make altinstall

Potem skonfigurowałem go jako domyślny systemowy:

sudo update-alternatives --install /usr/bin/python3 python3 /usr/local/bin/python3.7 2
sudo rm /usr/bin/pip3
sudo update-alternatives --install /usr/bin/pip3 pip3 /usr/local/bin/pip3.7 2

I niestety gdy próbuję zainstalować większość paczek z pip otrzymuję błąd:

pip is configured with locations that require TLS/SSL, however the ssl module in Python is not available.
Szukałem w internecie ale wszyscy piszą poprostu żeby zainstalować pythona ze źródeł - ja od tego zacząłem :/ Inne odpowiedzi sązwiązane z instalacją na windowsie, nie znalazłem nic co by pomogło. Ktoś coś?

#python #linux #raspberrypi
  • 8
@a231: Output z ./configure: Pastebin.

Linie zawierające słowo "ssl":

checking whether compiling and linking against OpenSSL works... yes
checking for X509_VERIFY_PARAM_set1_host in libssl... no
checking for --with-ssl-default-suites... python
przecież on ma skomplikowaną wersje pajtona, przed kompilacją musi doinstalować moduł/libkę


@kiedystobyl0: Yyyy... To pip prosi o pythonowy moduł ssl a nie python. Jak zainstalujesz z repo ssl to zadziała:

however the ssl module in Python is not available.


@skew: Zainstaluj z repo python3-openssl albo spróbuj poprzez pip:
pip3 install ssl

Swoją drogą co tam masz za distro na orangepi że musiałeś że źródeł kompilować pythona? Instalacja ze źródeł w
@Kryspin013: Najnowszy python jaki jest w repo jest w wersji 3.4, ja potrzebuję do kilku bibliotek wersji >3.5. Distro to Debian 8.

Próbowałem wpisywać apt install python3.7 python37 python 3.5 python 35 i nie znajduje. apt install python3 instaluje pythona 3.4.

Zaraz spróbuję pip3 install ssl jak tylko skompiluję od nowa pythona bo już usunąłem poprzednią wersję xd
@skew: Przypadkiem debian 9 nie jest już od dawna stabilnym wydaniem? W 9 masz pythona w wersji 3.5.3. Debian 8 to już zabytek xD

Możesz sobie migrować do stretch albo testing i będziesz miał nowszego debiana z nowszymi pakietami bez problemu zamiast kopać się z instalacją ze źródeł bez patchy debianowych i innych cudów. Aktualizacja debiana z 8 do 9 jest dosyć prosta.