Wpis z mikrobloga

Szyszkowiec mały (Ouroborus cataphractus) – gatunek jaszczurki występujący endemicznie na obszarach pustynnych w pobliżu zachodniego wybrzeża Afryki. Zamieszkuje fynbos (nazwa pochodzi z holenderskiego, tłumaczy się ją jako „cudowny busz”). Zwykle osiąga 7,5 – 9 centymetrów długości ciała, maksymalnie dorasta do 10,5 centymetra. Żywi się owadami i pająkami, czasami także roślinami. Najczęściej spożywa termity. W niewoli, jak większość małych jaszczurek, karmiony jest świerszczami. Jest aktywny w dzień. Żyje w grupach złożonych z 30-60 osobników.
Gdy szyszkowiec poczuje się zagrożony zwija się w kulkę, biorąc czubek swojego ogona do ust. Jego twarde łuski na grzbiecie chroni go wtedy przed potencjalnymi atakami. Stąd też bierze się jego łacińska nazwa rodzajowa. Ouroboros to nazwa starożytnego symbolu przedstawiającego węża bądź smoka pożerającego własny ogon.
Samica rodzi jedno do dwóch młodych. Gatunek ten nie składa jaj. Niektóre matki decydują się na karmienie młodych, co jest rzadko spotykane u gadów.
Do 1996 szyszkowiec mały był sklasyfikowany przez IUCN jako gatunek narażony na wyginięcie, jednak zaostrzenie przepisów dotyczących kolekcjonowania i posiadania zwierząt egzotycznych pomogło zażegnać jedno z głównych zagrożeń dla populacji. Obecnie gad ten jest gatunkiem najmniejszej troski.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#gady #zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
DuchBieluch - Szyszkowiec mały (Ouroborus cataphractus) – gatunek jaszczurki występuj...

źródło: comment_IDBTWxBILpwX1cfyLoUhC6X0r9jI4LMO.jpg

Pobierz
  • 26