Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Przyjaciele.

Mam do Was pytanie - chciałbym utworzyć przestrzeń dostępną z każdego miejsca w Polsce. Chciałbym mieć dostęp do dysku (docelowo 10 TB) po wpisaniu w przeglądarkę adresu serwera plików. Coś na wzór Google Drive. Wrzucałbym tam wszystkie ważne dokumenty oraz filmy i chciałbym mieć do nich szybki dostęp.

Tylko teraz pytanie - czy jest możliwość, aby oglądać film bezpośrednio z tego dysku na innym urządzeniu? Tzn. Nie muszę go pobierać na np. telefon, tylko dzięki temu, że ten film jest na dysku to mogę go oglądać bez czekania na pobranie.

Szukałem jakiegoś rozwiązania i znalazłem coś takiego jak serwer plików Synology DS218+. Według opisu mogę do niego wrzucić dwa dyski HDD i mieć swoją przestrzeń po wpisaniu unikalnego adresu w przeglądarce.

Tylko teraz pytanie jak to będzie działało? Czy muszę ten serwer plików podłączyć poprzez LAN do mojego komputera - i tu pojawia się pytanie o dostęp do internetu. Czy muszę zakupić dodatkową kartę sieciową aby podłączyć Serwer + Internet do komputera?

Ogółem planuję dopiero takie przedsięwzięcie, jednak chciałbym wiedzieć w co muszę się zaopatrzyć, aby to wszystko miało ręce i nogi.

Wiem, że Google Drive i inne podobne serwisy oferują zwiększenie przestrzeni dyskowej, jednak ja chciałbym mieć "kontrolę nad własnym urządzeniem". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy ktoś z Was Przyjaciele posiada takie rozwiązanie w swoim zaciszu domowym?

#komputery #nas #pytanie #serwery
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Marcinox: serwer podpinasz w lan u to wystarcza. Synlogy ma jakąś apke do zdalnego dostępu do plików.
Możesz też przekierować porty na routerze i wystawić sobie ftp.

Chyba rez da sie zainstalować owncloud, ale nie testowałem tego rozwiązania.

Inna sprawa gdzie kupisz dyski 10tb, chyba ze 2x4tb w raid 0 ale wtedy nue masz backupu danych. Jak amsz tyle danych to raczej jakiś 4 dyskowy
@Marcinox: Ogólnie to jak pisałeś, Synology/QNAP posiadają takie gotowe rozwiązania. Musisz podłączyć takiego NASa do swojej sieci komputerowej, czyli po prostu do router'a/switch'a. Później zrobić przekierowanie portu na routerze, aby był dostępny przez Internet.

Osobiście posiadam QNAP'a, na którym mam postawiony Plex Media Server. Z niego mogę przez przeglądarkę na komputerze, aplikację na telefonie itp. mogę strumieniować wideo na dane urządzenie. Plex działa też na osobnym porcie, więc on też musi
@Ratriczek

10 TB jest orientacyjne, ale oczywiście może być mniej. Tak jak mówisz może być nawet 2 x 4 TB.

Obecnie mam internet mobilny, bo nie mogę podłączyć żadnego kablowego do obecnego miejsca zamieszkania, jednak planuję przeprowadzkę do innego domu i może wtedy podłączę jakieś szybsze łącze.
@Ratriczek: można już kupić dyski 10TB, na allegro są po 1500 zł :)
@Marcinox: pamiętaj, że w domu to urządzenie będzie musiało być cały czas podłączone do prądu i internetu. to wszystko wygląda fajnie jak się planuje a potem w praktyce chcesz się do czegoś dostać a tam sprzęt odłączony bo ktoś właśnie odkurzacz podłączył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli masz internet mobilny to potrzebujesz publicznego
@Ratriczek

Tak myślę nad tym, i chyba się wstrzymam kilka lat.

Chciałbym zamontować światłowód, ale ani w okolicy w której mieszkam nie ma takiej możliwości, ani nawet tam, gdzie zamierzam się przeprowadzić. Najwidoczniej światłowód nie jest jeszcze dostatecznie dostępny w terenach wiejskich.

Na razie i tak nie chciałem zakupywać sprzętu - myślę, że poczekam kilka lat na światłowód i wtedy pomyślę o takim serwerze.

Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi. Napiszę w przyszłości, gdy
@HackYouToo:

To już pewnie wyższa szkoła jazdy. Coś myślę, że koszty takiego przedsięwzięcia będą wysokie.

Tak jak mówię - wstrzymam się dopóki / dopóty nie otrzymam możliwości podpięcia światłowodu. ;)