Wpis z mikrobloga

Chciałem zwrócić na coś uwagę wszystkim mirkom kryptotraderom, którzy chcą zarobić, leganie się z tego rozliczyć i móc jeździć lambo do rodziców na wsi na święta. Chodzi o rozliczających się indywidulanie.

Za poprzeni rok (2018) obowiązuje jeszcze PIT-36 i zadeklarowanie przez podatnika przychodu / kosztu nabycia praw majątkowych ( tak były klasyfikowane krypto). Jest to niekorzystne podatkowo, bo np. ja od razu wpadam w drugi próg 32% ¯\_(ツ)_/¯ Ale ma też plus.
Raczej nikt mnie nie wezwie do US na wyjaśnienia, bo nie mają z czym porównać. To ja deklaruję za ile nabyłem, jaki miałem przychód. Tylko ja wiem czy to prawda. US nie ma żadnych danych, żeby to kwestionować. Dlatego z automatu to nigdzie nie wyskoczy do kontroli.

Od nowego roku (2019) może być inaczej.
Dlaczego?

Zgodnie z nową ustawą, dochody z krypto są traktowane jak zyski kapitałowe, więc stawka podatku się wypłaszcza do 19%, co jest korzystne. Zmienia się również formularz na PIT-38. Ten formularz jest powiązany z innym z PIT-8C, który powinien być podatnikowi dostarczony przez giełdę, biuro maklerskie, bank, czy inny fundusz inwestycyjny.

Suma z PITów 8C powinna się zgadzać z cyferkami na PIT-38 podatnika. Jeżeli się nie będzie zgadzać od razu zostanie wyłapane do kontroli.

Jeżeli będziecie chcieli zalegalizować Wasze zyski, to lepiej żeby Wasz handel szedł przez podmioty, które wystawią PIT-8C. Jeżeli zarobicie np. 0.5 mln zł na giełdzie, która jest w innej jurysdykcji i nie rozlicza się z polskim fiskusem, to raczej nie dostaniecie PIT-8C. A wtedy wasz PIT-38 trafi od razu do kontroli.

Dodatkowo jak pisał w jednym z wątków @rozliczkryptowaluty, nowy formularz ma zawierać pole/a do deklaracji nabycia ( zanim jeszcze powstanie zysk/strata ) krypto w danym roku, co oznacza, że jak nakupujecie shitów i nie wypełnicie tego druku za 2019 a w 2020 wszystko #!$%@? 2damun, to potem ciężko będzie Wam to legalizować.

To tak tylko chciałem Wam dać pod rozwagę, gdzie handlujecie i co potem wpiszecie, albo czego nie wpiszecie w PIT-38, żebyście sobie nie ukręcili sznura na własny łeb XD.


#bitcoin #kryptowaluty
  • 27
  • Odpowiedz
@Neapolitano: > “Gdybyś zarobił pół miliona na krypto to byś się zesrał by nie zapłacić od tego ani złotówki. “

Wrecz przeciwnie. Podatek od 500k to nie jest cos za co chcialbym sie martwic wpisem o karalnosci (brak perspektyw pracy) czy przepadkiem mienia.

Normalnemu czlowiekowi take zabawy sie zwyczajnie nie oplacaja - nie ma tego podatku w milionach zeby kupic sobie gdzies nowa tozsamosc i zyc spokojnie.

Moim zdaniem przy postepujacej
  • Odpowiedz
Moim zdaniem przy postepujacej wymianie informacji podatkowych pomiedzy instytucjami finansowymi i US trzeba byc niezbyt madrym zeby ryzykowac.


@Iguan: #!$%@?. Żadna skarbówka czy zus nie ma prawa ingerować czy sprawdzać bilansu przepływów pieniężnych na kontach bankowych.
  • Odpowiedz