Wpis z mikrobloga

#chiny #foshan

Cześć,
Całe życie (częściowo za sprawą aliexpress) myślałem że Chiny są tanie jak barszcz. Wróciłem z wyjazdu służbowego z Foshan i nie wiem czy to kwestia wmiarę dużego miasta ale ceny są takie jak w Polsce albo jest drożej (np nabiał jest bardzo drogi. Mleko uht 5pln za karton, masło najtaniej widziałem za 20 PLN za kostkę).
W restauracjach/budkach z jedzeniem przeważnie posiłek 12-25pln czyli gotowe jedzenie wychodzi lepiej i w porównaniu do średniej wielkości miasta w Polsce jest większy wybór ( ale też ciężko o popularne w Polsce ff jak kebab czy smaczna pizza).
Nie wiem jak mieszkania ale hotel średniej jakości jak na europejskie standardy nieco ponad 100pln/dobę.
Taryfa za 40 km (1h jazdy) ~70pln. Z lotniska 70km ~ 150pln(chociaż znam przypadek gdzie ktoś dał się naciągnąć na 300pln).
Bardzo pozytywnie jestem zaskoczony metrem. Okolice Foshan i Kantonu mają z tego co pamiętam 14 linii metra jadących w co około 5-6min, na niektórych liniach miałem wrażenie że 1 odjechał i po 2 min był kolejny. Cena też bardzo dobra przejazd 1-4 przystanków ~1.3 PLN a nawet z 2 przesiadkami nie zdarzyło mi się zapłacić więcej niż 5pln za przejazd.

Jakie są odczucia innych Mirków którzy byli w Chinach? Ceny to kwestia większego miasta czy tanie Chiny to błędne wyobrażenie?
  • 15
@Capital__D Wg mnie wychodzi jak w Polsce. Czesc rzeczy tansza, czesc drozsza.
Musisz zrozumiec jedna rzecz. Ceny w sklepach w krajach biednych i bogatych nie roznia sie za bardzo. Glowna roznica jest na uslugach.
Chiny nie są tanie. Oczywiście jeśli będzie się żyło jak Chińczyk, to na samo 'życie' można wydać mniej niż u nas, ale mieszkając w Chinach przez krótszy lub dłuższy okres czasu, w żadnym wypadku nie powiedziałbym, że summa summarum jest w Chinach taniej. Transport, tanie jedzenie, picie, chińska elektronika - tak, tańsze. Cała reszta - raczej droższa (szczególnie edukacja i mieszkania).
@Capital__D: Nabiał tam nie jest tam bardzo popularny. Po części przez to, że część Chińczyków nie toleruje laktozy. Ale ogólnie nabiału nigdy nie było w ichniejszej kuchni za wiele. Dlatego mleko i pochodne mogą być drogie.
Do tego jeśli mówimy o importowanych pdouktach to dochodzą koszta transportu i być może cła.
Lokalne jogurty np są w normalnych cenach.
@Capital__D: przecież 40 km taksówką za 70 zł to jest tanio, tak samo 100 zł za noc w hotelu czy 1.3 zł za przejazd metrem. Ile ty się spodziewałeś, że będą kosztować takie rzeczy? że za grosze wszystko będzie?

Ale tak - generalnie błędne jest wyobrażenie, że życie w Chinach jest dużo tańsze niż w Polsce. Może być trochę tańsze, w tej samej cenie lub nawet droższe. Zwłaszcza jeśli mówimy o
@kotbehemoth jogurty nie pamiętam dokładnie ile kosztowały ale chyba taniej niż 12pln za ~800ml jogurtu o smaku głożyny nie widziałem(nie jadłem więc nie wiem czy taki sam jogurt jak u nas).

Co do transportu to nie narzekam. Metro do poruszania się po mieście sprawdza się bardzo dobrze i jak cenowo chyba lepiej niż w pl. Jedyne co mogłoby tu być uciążliwe że z tego co wiem to nie jest respektowane w Chinach
taniej niż 12pln za ~800ml jogurtu o smaku głożyny nie widziałem


@Capital__D: Ja kupowałem te mniejsze butelki (450 ml) i chyba taniej wychodziło, coś 4-5 zł (ale to już jakiś czas temu), co w sumie nie jest tragedią.

codziennie dać 120 PLN za taxi to może bic po kieszeni.


Firma ci zapłaci ;) chyba, że sam biznesy robisz to obczaj może https://en.wikipedia.org/wiki/DiDi (odpowiednik Ubera) może coś taniej będzie.
No nie masz
Bardzo pozytywnie jestem zaskoczony metrem. Okolice Foshan i Kantonu mają z tego co pamiętam 14 linii metra jadących w co około 5-6min, na niektórych liniach miałem wrażenie że 1 odjechał i po 2 min był kolejny.


@Capital__D: Około 476 km metra obecnie. W budowie jest około 10 kolejnych linii metra, bądź rozszerzenia. Za jakieś 5 lat +-, w Kantonie przybędzie kolejne 300 km metra.
@Capital__D przeprowadziłem się z Warszawy do Chin i mogę powiedzieć, że życie jest trochę tańsze niż w Warszawie. Jedzenie tańsze (oczywiście oprócz nabiału), taxi tańsze, elektronika tańsza i większość produktów jest tańsza. Polska jest tanim krajem, więc porównując z Chinami nie ma aż tak wielkiej różnicy cen.