Wpis z mikrobloga

Pare dni temu było tutaj #ama https://www.wykop.pl/link/4854663/eng-ama-i-live-in-venezuela/
Dostałem taką wiadomość od autorki:

Hi Pawel, how are you? I'm leiderith from Venezuela. First of all thank you for supporting me, I appreciate it a lot! Now I have an issue with my PayPal account, I verified it but since yesterday I've been trying to use all money I collected to change it for bolivares ( I explain you: there's people to buy $ on PayPal and pay you back on bolivares. It's normal here, almost as a exchange houses in our own way because changing dollars into Bolivares is prohibited here. That's why exists a black market). The point is I can't use my PayPal account I don't know why, I've been trying to make some pays but I can't, I called to PayPal and says everything is ok with me so I don't understand. Otherwise I was thinking in a better and fast option to me and it's about pay you back what you gave me and you can do for me is pay to this person who is gonna change that money into Bolivares. Let me know if you can do it please and I'm grateful for all your help.

Thank you

- zignorowaliscie czy jakoś można rozwiazać ten problem?

#venezuela #amerykapoludniowa #swiat #socjalizm #ama #pomagajzwykopem @Siepa
  • 3
- zignorowaliscie czy jakoś można rozwiazać ten problem?


@widmo82:
@majk3l: w skrócie nie może nikomu wysłać $, prawdopodobnie paypal "chwilowo" zablokował $ jednak sami o tym nie wiedzą przez co nie są wstanie powiedzieć czy i kiedy odblokują.
Zrobiła już kilka zwrotów do darczyńców i poprosiła o wysłanie tej $ na mojego paypala, robię jej za pośrednika i z mojego konta $$ wysyłam dalej do osoby która wymienia to na