Wpis z mikrobloga

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Premiera: 15 maja 2019

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W „Po piśmie” Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu», «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

Opis skopiowany z fanpage'a „Wydawnictwo Literackie”.

#ksiazki #literatura #kultura #dukaj
cyberpunkowy_neuromantyk - Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziel...

źródło: comment_jMyUf86SajF9S5eInxpN6J1KhVV4Ys66.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@cyberpunkowy_neuromantyk mnie bardziej smuci że nie jest w mainstreamie, ech, ale tego się można spodziewać po książkach ''wysokich'' dobrze że chociaż dobrze mu płaca. Imho jego Jądro ciemności mogłoby zastąpić to klasyczne w szkołach, więcej osób by czytało na pewno i lepiej by rozumiało
  • Odpowiedz
@Sqbfd: W Kraju Niewiernych jeżeli chcesz zbiór. Idealne ukazanie Dukaja, a nie ma tam jego wczesnych dzieł jak w Xavranie. Perfekcyjna Niedoskonałość jeżeli powieść, generalnie Inne Pieśni też sa super na początek - ale mają z 140 stron więcej, ale te dwie są bardzo dobrze oceniane.
  • Odpowiedz