Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@KolegaPatryk: i tzw. pocieszę Cię:
jeśli dług jest w miarę warty to i tak wierzyciel nie wie obecnie nic o spadkobiercach,
pozwie zmarłego, sąd z urzędu przeprowadzi postępowanie spadkowe, ustali spadkobierców z dobrodziejstwem inwentarza
przyklepie im nakaz (bo takie jest prawo - dobrodziejstwo inwentarza działa na komornika a nie na sąd)
z tym pójdzie do komornika, i wówczas komornik Was zacznie ścigać (bo nadal ma pełne prawo do tego).
... Wy
@KolegaPatryk: Niedawno musiałem podobną akcję przejść z długami po wujku. Ale zastanawia mnie jakim sposobem dług może przejść na dziecko, które urodziło się po śmierci dłużnika... Jak rozmawiałem z notariuszem podobno dzieci urodzone czy nawet poczęte po śmierci są wyłączone z dziedziczenia takiego długu. Podobno jest na to jakiś paragraf, ale nie wiem dokładnie jaki i nie mam możliwości tego sprawdzić teraz.
@KolegaPatryk: Znalazłem na szybko to

" Kiedy wszystkie dzieci spadkodawcy odrzucą spadek, w którym długi spadkowe są wyższe niż dodatnia wartość majątkowa, do dziedziczenia dochodzą wnuki. Jeżeli jedno z wnucząt jest jeszcze nienarodzone w chwili otwarcia spadku (czyli w chwili śmierci spadkodawcy) rodzi się pytanie czy dziecko odziedziczy po spadkodawcy długi spadkowe?

Zgodnie ze starą Rzymską paremią „dziecko poczęte uważa się za już narodzone o ile chodzi o jego korzyści”.

Zgodnie