Wpis z mikrobloga

#komputery #windows #informatyka
mirasy poratujcie, mam starego dziadka laptopa z windowsem xp, zrobiłem klon dysku hdd, wrzuciłem na ssd, system wstaje ale na ekranie logowania wpisuje login i hasło i nie loguje tylko wyrzuca z powrotem do ekranu logowania, o co mu może chodzić?
  • 27
@psxx: zerknij czy to nie ten przypadek:

This is caused by the clone not using the drive letter C: when booting.
Do the following:
Boot into safe mode and find how the system drive is lettered. Remember it.
Open Regedit and navigate to HKEYLOCALMACHINE\System\MountedDevices
In the list of DosDevices, look for DosDevices\C: and change it to an unused letter (it may not exist, however and that is okay). This
@uhu8: powtórzyć klona na tym dziadku z xp wkładając nowy dysk w tą kieszeń usb?
dziwne bo system startuje tylko zalogować się nie daje
@psxx: no to nie zjanuszowałeś, ale pewnie mimo wszystko win sobie zamontował ten dysk z uprawnieniami itp.

Moja propozycja: zrób sobie gwizdka lub płytę z clonezillą. Tylko doczytaj, czy dany obraz jest na gwizdek czy na płytę :-)
@psxx: tak.
Co do wyboru wersji, to zależy od biosu płyty głównej.
"All versions of Clonezilla live support machine with legacy BIOS. If your machine comes with uEFI secure boot enabled, you have to use AMD64 version of alternative (Ubuntu-based) Clonezilla live."

XP z UEFI nie korzysta, więc chyba klasyczna powinna pójść, ale gdyby nie chciało zabootować to jedziesz wersja z https://clonezilla.org/downloads.php
@psxx: przy odrobinie uporu to i na jednej instalacji windowsa można jechać dekadę i w razie potrzeby ją ratować. Teraz przy nowszych wersjach bywa trudniej bo bitlocker. (ps. warto mieć gdzieś wydruk hasła/kodu do bitlockera)
@uhu8: ja generalnie sam to sobie co jakiś czas robię reinstall, tutaj po prostu zależy mi żeby trochę tego kompa ogarnąć i tyle, stąd nie chce robić czystej instalacji, chyba że po klonie wraz będzie kiepsko śmigać. wrzucilbym coś nowszego ale demon to nie jest i ma sterowniki max do visty.
wrzucilbym coś nowszego ale demon to nie jest i ma sterowniki max do visty.


@psxx: prawdopodobnie na olx upolujesz coś mocniejszego za 100zł. Ba, na elektrośmieciach można znaleźć sprawne i nowsze :-)