Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Ale się porobiło! Wszyscy gadają o pierwszym zdjęciu czarnej dziury! Powstało na temat już tyle materiałów wysokiej jakości, że postanowiłem nie spamować tematu kolejnym opracowaniem. Co jest dla mnie tu najciekawsze to to, że potwierdza się cała nasza dotychczasowa wiedza. I to w najbardziej ekstremalnych warunkach! To wydarzenie jest podobnej rangi do potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa oraz pierwsza bezpośrednia detekcja fal grawitacyjnych: potwierdzenie poprawności naszych teorii. Został zbudowany wspaniały instrument, który teraz będzie polepszany i będzie można się spodziewać jeszcze lepszych i nowszych odkryć :).

Zamiast pisać o czarnych dziurach, przygotowałem podczas moich ostatnich obserwacji trzecie Gadanie Nocą. Tym razem opowiadam o obserwatoriach orbitalnych oraz o tym, co obserwujemy przy okazji odkrywania planet pozasłonecznych.

Dla wszystkich spragnionych wiedzy o czarnych dziurach ( ͡° ͜ʖ ͡°) zamieszczam poniżej trzy linki do moich wybranych wpisów na mirko w temacie:

1) Jak zmierzyć masę czarnej dziury?

2) Obserwacje układu dwóch supermasywnych czarnych dziur (Kraków, wiosna 2016)

3) Obserwacje rozbłysku kwazara (z Krakowa, grudzień 2017)

Dajcie proszę znać, czy mirko jest wciąz zainteresowane takim kątetem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bo mikrofon mam juz na stałe zainstalowany, a i klawiaturę trzeba rozgrzać. Wołam tradycyjnie #astronomia #kosmos #ciekawostki i niestandardowo #laptopdlaganonima Ach, no i posłuchałem rad z komentarzy i założyłem podcast na Spotify oraz na Soundcloud.

Wiadomo,
----------------------------------------------------------------------------
Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
----------------------------------------------------------------------------
  • 1