Wpis z mikrobloga

Hej,
Wiecie jak wyłączyć całkowicie gui(wszystkie możliwe graficzne elementy) w Ubuntu 18.04, tak aby była w miarę łatwa możliwość przechodzenia między trybem graficznym a GUI?
Chcę zrobić tak, że system uruchamia się w trybie tekstowym a po wykonaniu pewnej komendy uruchamia się GUI.

Próbowałem zabijać procesy takie jak Xorg czy GDM ale co najwyżej wywalało mnie do ekranu logowania(ciągle w GUI) i uniemożliwiało zalogowanie na konto.
Wiem, że można korzystać ze skrótów klawiszowych CTRL+ALT+F3-7, ale chcę by działo się to bez mojej integracji i żeby w tle nie działały procesy GNOME.

Jedyne do czego doszłem to, że GRUBCMDLINELINUX_DEFAULT="text" w GRUB zamiast loga ubuntu wyświetla logi z uruchamiania systemu(a nie uruchamia ubuntu w trybie tekstowym jak wcześniej myślałem)

#linux #ubuntu #gnome
  • 7
Próbowałem zabijać procesy takie jak Xorg czy GDM ale co najwyżej wywalało mnie do ekranu logowania(ciągle w GUI) i uniemożliwiało zalogowanie na konto.


@qarmin: co?

Nie ubiujasz procesu (jak ubijesz proces to systemd od razu wystartuje go od nowa) tylko usługę poprzez systemctl:
systemctl stop gdm.service

Czy tam lightdm.service zależnie od tego co tam masz.

A po za tym jak chcesz mieć tylko tty z którego startujesz gui to ustaw sobie
@Kryspin013: @cysiekw: @yuim: Dzięki wielkie działa.
sudo systemctl set-default multi-user.target - zmienił sposób uruchamiania na tekstowy
systemctl start gdm - włącza GUI
Nie wiem czy to jest całkowicie optymalne rozwiązanie ale jest proste i wydaje się po prostu działać
@qarmin:

systemctl start gdm


Możesz też zrobić:
systemctl isolate graphical.target

Przełączy ci na tryb z grafiką ze wszystkimi usługami jak w trybie graficznym dla tej sesji. po reboocie znowu będziesz miał tryb systemu na tekstowy.