Wpis z mikrobloga

@Matan_Jagiz tyle, że przy pierwszym wspomnieniu u podziale lewica - prawica brano pod uwagę jedynie sprawy światopoglądowe. Później do tego doszły ekonomiczne. Dlatego zamiast korzystać z osi X przy przedstawianiu poglądów należy korzystać z XY gdzie dodatkowo można przedstawić ekonomiczne. Bo jak nazwiesz narodowca-socjaliste? Lewicą? A co ze światopoglądem? Prawicą? A co z poglądami gospodarczymi? A jak nazwiesz liberalnego konserwatystę wg tego podziału? Konserwa w światopoglądzie, liberał w sprawach ekonomii? Prawicą? Lewicą?
  • Odpowiedz
@Matan_Jagiz i takie combosy nie są rzadko spotykane. Masz np wiosnę, klasyczną lewicę, socjal + tolerancja czy zwał jak zwał, brakuje mi słowa. Typowa prawica to #!$%@?. Masz też misz masze pokroju PiS, który łączy poglądy konserwatywne z socjalnym podejściem do gospodarki. I przepraszam za nazwanie cię dzbanem, poniosło mnie :(
  • Odpowiedz
Jak coś nazywa się socjalizmem to z definicji nie może być prawicowy. A jak tam u was w głowach?


@Matan_Jagiz: Samochód z kratką mógł być nazywany w dokumentach "samochodem cięzarowym" co nie znaczy, że seicento jest samochodem ciężarowym. I nazizm to właśnie takie ciężarowe seicento - trochę ideologicznej lewicy, trochę ideologicznej prawicy, trochę własnych pomysłów z dupy.
  • Odpowiedz
@Matan_Jagiz: Ideologia prawicowa to wg. mnie ideologia konserwatywna, kładąca nacisk na elityzm, tradycję i nacjonalizm, w przeciwieństwie do ideologii lewicowych będących liberalnymi światopoglądowo, kładącymi nacisk na egalitaryzm, postęp i globalizm. Kwestie gospodarcze to wg. mnie odrębna sprawa i trzeba dokładać dodatkową oś pomiędzy liberalizmem gospodarczym i socjalizmem.
  • Odpowiedz
@poprostumort
Dalej nie ma to sensu. Postęp u lewicy, ale postęp czego? Jak nie gospodarki, to czego światopoglądu? Sorry bardzo, ale ustroje socjalistyczne prowadzą do totalitaryzmu.

Prawicowa tradycja? Czyli jaka? Jeżeli moją tradycją rodziną jest bycie globalistą? Albo gejem, to jestem prawicowcem czy lewicowcem?

Moim zdaniem to są dość ciekawe pytania. A postęp w środowisku lgbt to może być np. założenie rodziny, a w środowisku prorodzinnym bycie gejem. Rejs definicja lewicowca czy
  • Odpowiedz
Dalej nie ma to sensu. Postęp u lewicy, ale postęp czego? Jak nie gospodarki, to czego światopoglądu?


Postęp w rozumieniu kulturowo-społecznym. I tak, też światopoglądowym.

Sorry bardzo, ale ustroje socjalistyczne prowadzą do totalitaryzmu.


Do totalitaryzmu może prowadzić zarówno ustrój socjalistyczny jak i ustrój kapitalistyczny - problemem nie jest dany ustrój czy ideologia, tylko próba jej wprowadzenia za wszelką cenę bez oglądania się na rzeczywistość. I tak, ustroje socjalistyczne są na to bardziej
  • Odpowiedz