Wpis z mikrobloga

#motoryzacja

Jak jest z ubezpieczeniem samochodu kiedy go sprzedajemy?
Wielu ktorzy sprzedaja pisza w ogłoszeniach ze ubezpieczenie jest na ileś tam miesiecy do przodu. Przeciez jest obowiązek w ciagu 30 dni (albo i mniej) zglosic w wydziale komunikacji i ubezpieczalni sprzedaż auta. Tym samym auto nie ma juz ubezpieczenia. Wiec po co pisac ze jest na kilka miesiecy oplacone ? Mam na mysli oczywiscue auta zarejestrowane w PL. Z tego co pamiętam ubezpueczalnia zwraca część oplaconej skladki. A moze cos sie zmieniło ?
  • 11
  • Odpowiedz
  • 0
@ameliniowyguzik kurde mozliwe ale jak sprzedawalem auto 12 lat temu to pamiętam ze mi ubezpieczalnia zwrocila jakos proporcjonalnie wartosc nie wykorzystana. Ale szczegółów to nie pamiętam. Znaczy ze zgłaszamy do ubezpieczalni ze sprzedalismy, oni zmieniaja właściciela a skladka jest oplacona przez poprzedniego.
  • Odpowiedz
@piogol1769: jak kolega wyzej napisał, kupujesz auto z OC, OC masz do VINU na aucie a nie blach rejestracyjnych. A sprzedający musi zgłosić, że auta się pozbył, ty nic nie robisz. Do mnie sprzedający zadzwonił po tygodniu i powiedział, że muszę mu zaplacić 150 zł i on na mnie ubezpieczenie przepisze, powiedziałem mu żeby się gonił na drzewo.
  • Odpowiedz
@piogol1769 jeśli nowy właściciel wykupi drugie ubezpieczenie to może wypowiedzieć stare i część składki wraca do sprzedawcy. Jak tego nie zrobi to zostaje to które było. Nie ma to żadnego związku z przerejestrowaniem. Zgłaszać też nie trzeba nikomu jak sprzedajesz, choć jest to w twoim interesie.
  • Odpowiedz
@hitherto: @piogol1769: Trzeba tu rozważyć kilka opcji. Opcja nr1 jest taka, że sprzedający np w styczniu opłacił ubezpieczenie OC na cały rok, Ty kupujesz samochód dajmy na to we wrześniu. OC ważne jest do końca trwania umowy zawartej przez poprzedniego właściciela, czyli do stycznia. Zgłaszasz do ubezpieczyciela fakt kupienia samochodu i oni przeliczają, czy masz takie same zniżki jak poprzedni właściciel. Jeśli masz takie same, lub lepsze, to jeździsz sobie
  • Odpowiedz