Wpis z mikrobloga

Tajemnicza rycina Mistrza E.S.

Dobra, to jeszcze jeden post z dosc ciekawa rycina niezidentyfikowanego grafika sredniowiecznego, nazywanego rowniez Mistrzem E.S.. Grafika ponizej jest kopia oryginalu i jest dosc interesujaca ze wzgledu na panujacy w niej balagan sytuacyjny i to w jakim celu zostala stworzona. O co tutaj chodzi.

Kiedys, dawno temu, bo gdzies w polowie XIV w. powstala seria ksiazek zatytulowanych ,,Ars Moriendi'', mysle, ze co niektorzy slyszeli o tym jesli nie na j.polskim to na historii sztuki. Powstala ona pod wplywem wydarzen zwiazanych z fala morowego powietrza jakie nawiedzalo cyklicznie okres starozytnosci i sredniowiecza, siejac przy tym spustoszenie wsrod spolecznosci owczesnej. Ksiazki te dawaly wskazowki, jak rpzygotowac sie na nieoczekiwana smierc.

Nieznany z imienia autor, w XV w. dokonal przerobki jednego z takich tekstow, wprowadzajac pokusy aniolow i diablow w miejsce wspomnianych wskazowek i nauk. Tekst zostal opatrzony przeciwstawnymi ilustracjami diablow i aniolow u loza umierajacego. Ilustracja ponizej obrazuje scene wypominania zmarlemu, przez diablow jego zbrodni (po prawej stronie).
Po lewej stronie do kontrakcji, przystepuja aniolowie, pocieszajac zdesperowanego przykladem skruchy sw. Piotra po zaparciu sie Chrystusa, nawrocenia Szawla, skruchy zbrodniarza na krzyzu i opamietania sie sw. Marii Magdaleny.

Oryginalnych ksiazek o tematyce ,,Ars Moriendi'' z rekopismiennym badz drzeworytowym tekscie lacinskim, flamandzkim badz niemeickim, jest na swiecie kilkanascie. Jesli wlaczyc do tego pozniejsze wydania z tekstem wytloczonym, to ta ilosc wzrasta do ok. 30 sztuk.

W ang. Wikipedii wyczytalem, ze Ars Moriendi to tekst datowany na 1415/1450, co wskazuje na to, ze wzorcem dla jej powstania byla seria grafik Mistrza E.S. Nie jest to do konca prawda, gdyz w British Museum, znajduje sie jedyny egzemplarz bedacy produktem niderlandzkim i powstal conajmniej 50 lat wczesniej, czyli jeszcze w polowie XIV w. i to z niego prawdopodobnie powstawaly kolejne kopie z tekstem recznym lub ksylograficznym.

Tutaj link do wydania z 1450 r. egzemplarz z Brytyjskiego Muzeum, Tresc z ilustracjami rozpcozyna sie od strony 36
https://archive.org/details/b22650222/page/n33
Dopowiem tylko, ze co 2 strony, zostawiane sa puste stronice, gdyz jest to wydanie ksylograficzne gdzie obraz i tekst tlocozny byl z drewnianych klockow.

#rycinanadzis #ciekawostki #ciekawostka #ksiazki #sztuka #bekazkatoli
teflonzpatelnimismakuje - Tajemnicza rycina Mistrza E.S.

Dobra, to jeszcze jeden p...

źródło: comment_QR5tjfT3jfCGKayhqvxIDc2DWA1d8rgI.jpg

Pobierz