Wpis z mikrobloga

Siema Mirki i Mirabelki

Mam do zrobienia pewien projekt i liczę, że pomożecie mi stworzyć coś wyjątkowego:

Planuję w najbliższym czasie zrobić dla mojego chrześniaka tzw. kapsułę czasu, czyli zakopać dla niego kilka rzeczy w skrzyni na działce i pozwolić wykopać dopiero na 18 urodziny. Chcę włożyć tam na przykład list z aktualnymi informacjami o świecie plus aktualne gazety ( szukam właśnie np. artykułu, w którym „amerykańscy naukowcy z Polski” przewidują, jak będzie wyglądał świat za 20 lat) jakąś płytę z nagraniami głosów ludzi z jego obecnego otoczenia i ich zdjęciami i pewnie zmontuję jakiś filmik. Myślę, że na płycie będzie też zapisany klucz do jakiejś małej kwoty w BTC – liczę, że po wykopaniu urządzę mu za to imprezę osiemnastkową ;)
Na pewno będzie tam nalewka pigwowa mojej produkcji – sobie z młodym popróbujemy na urodziny :)

Myślę, że jest to też wyjątkowa okazja do zrobienia jakiegoś eksperymentu i chciałbym Was podpytać Mirki i Mirabelki, czy mielibyście może jakiś pomysł, na coś co po prawie dwudziestu latach w ziemi zdoła zaskoczyć chrześniaka :)
Zastanawiałem się np. nad jakąś formą „perpetuum mobile”, które będzie jeszcze wtedy działać i nad zakopaniem np. Big Maca lub biodegradowalnej foliówki, żeby sprawdzić czy przetrwają tak długi czas. A może jakiś chemiczny proces, który da efekty po 20 latach? ( myślę o czymś podobnym do tego, co zrobił pewien nauczyciel, żeby udowodnić swoim uczniom , że smoła jest cieczą [było niedawno na Wykopie])

Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły lub rady dotyczące moich pomysłów. Liczę na waszą kreatywność.

Oczywiście OP dostarczy relację z wykopania skrzyni za 18 lat ;)

#wykop #nauka #ciekawostki #technologia (bo „perpetuum mobile” ;) ) #zainteresowania
  • 96
@ziuumm Skrzynka whisky czy wódka za 18 lat będzie miała tą samą wartość co jakbym ją kupił dzień przed 18stką :)
@hipokampO_o Konsultowałem tą kwestię z ekspertem i stwierdził, że dobrze przefiltrowana i dobrze zabutelkowana nalewka powinna przetrwać te 18 lat. Włożę ją tam mimo wszystko, w ramach eksperymentu.
@Kret236: "jakąś płytę z nagraniami głosów ludzi z jego obecnego otoczenia i ich zdjęciami i pewnie zmontuję jakiś filmik. Myślę, że na płycie będzie też zapisany klucz do jakiejś małej kwoty w BTC – liczę, że po wykopaniu urządzę mu za to imprezę osiemnastkową ;)"

Pomysł świetny, tylko za 18 lat może nie mieć na czym odtworzyć płyty.
Pomysł świetny, tylko za 18 lat może nie mieć na czym odtworzyć płyty.


@sm_m: nie przesadzaj. Czy teraz jest duży problem z odtworzeniem gdzieś np . płyty magnetofonowej? NA upartego dyskietkę też odtworzysz w kompie kupując stacje dyskietek za parę złotych.

@Kret236: może umieść też/ lub jakieś dane na dobrym pendrive. Możesz np opisać swój pomysł i wysłać go do jakiejś dużej firmy produkująca takie pamięci cyfrowe. Myślę że takie
@hipokampO_o: Chyba kasety magnetofonowej, ja np. mam w piwnicy sporo kaset, ale nie mam na czym ich odtworzyć, ewentualnie jakeś combo DVD+VHS mam zbunkrowane, czy za 18 lat będzie można podłączyć czytnik płyt do komputera? Jak komputery będą wtedy wyglądały i jakie porty będą miały? USB może nie istnieć. Tak tylko mówię. BTC możesz na karteczce zapisać dla pewności.
@Polanin Podrzuciłeś mi świetny pomysł z tymi zdjęciami! Myślę że zrobię to w taki sposób: Porobię zdjęcia np Panoram miast, z którymi mam jakiś związek ( Kielce Warszawa Wrocław i Kraków) i zapisze przy nich dokładne współrzędne punktów z których je robiłem i za 20 lat zrobimy z młodym wycieczkę po tych miejscach, żeby zobaczyć jak te miejsca się zmieniły w tym czasie. Myślę, że np taka Warszawa może się dość spektakularne
@acidd Spoko. Chyba takie zdjęcie zrobię polaroidem, bo na płytę przed samym wkopaniem nie zdążę nagrać na płytę :) Planuję zakopać skrzynkę obok dębu, który też niedawno posadziłem, to przy okazji będzie widać jak dąb urósł
@Kret236: super sprawa :) wołaj jakby co i daj znać jak poszło z realizacją :)

ps. poprzedni komentarz usunąłem bo już w sumie była propozycja zdjęcia to skasowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak wymyślę coś oryginalnego to dam znać :)