Wpis z mikrobloga

Katty Rain to przygodówka typu point and click osadzona w latach 90 ubiegłego stulecia. Cechą, która ją wyróżnia jest oldschoolowy rozpikselizowany wygląd. Grafika jest po prostu świetna i doskonale oddaje klimat starych dobrych przygodówek.

Bohaterką jest Katty, studentka dziennikarstwa, która przypadkiem dowiaduje się o śmierci swojego dziadka. Po pogrzebie okazuje się, że wiele lat wcześniej dziadek uległ dziwnemu wypadkowi, po którym znajdował się w stanie zbliżonym do katatonii. Postanawia wyjaśnić sprawę odkrywając stare tajemnice. Katty pali fajki i uwielbia horror Coś, ma dość ciekawy styl bycia i buntowniczą naturę, co z pewnością jej pomoże, w rozwiązaniu zagadki, a mnie pozwoliło lepiej się z nią identyfikować. Nie ma to jak być laską w skórze, z dwukolorowymi włosami, wyposażoną w paralizator i pomykającą na motocyklu ;)

Interface, opcje wyboru czy opcje dialogowe są świetnie zaprojektowane i przemyślane. Podobnie jak fabuła i interakcja ze spotkanymi postaciami. Dzięki czemu odkrywając kolejne fakty Katty może używać tych samych opcji dialogowych uzyskując inne efekty. Same postaci są dość rozbudowane, mają swoje ciekawe backstorry, a sama fabuła dość zgrabnie przemyślana. Będą też momenty, gdy pewne błahe wątki dopną się dopiero pod koniec.

Lokacji nie jest dużo, ale wiele z nich zawiera podlokacje. Między tymi pierwszymi możemy się przemieszczać przerobionym chopperem. Z czasem pojawiają się kolejne, a niektóre przestają być dostępne.
Jeśli chodzi o zagadki, niektóre są oczywiste, inne wymagają kombinowania. Czasem bohaterka sama nam coś podpowiada, a czasem rozwiązania są dosłownie przed naszymi oczami. Niekiedy jednak zdarza się, że trzeba się zdać na metodę prób i błędów.

Grze towarzyszy miła dla ucha muzyka. Humor jest niewymuszony, a niektóre riposty przy wydawałoby się głupich czynnościach nie raz rozbawiły mnie do łez. Tu także widać pracę autorów nad tym, by przewidzieć nawet najdurniejsze zachowanie gracza.

Pierwszym minusem gry jest jej liniowość. Jeżeli coś się przeoczy, wydawałoby się nieoczywistego utkniemy (ale od czego są solucje? :). Drugim to, że gra jest niestety dość krótka, przeszłam ją w około 8 godzin. Myślę jednak, że za tą cenę - w tej chwili jest przeceniona do niecałych 11zł - warta każdej złotówki. W grze dostępne są polskie napisy, oraz co ciekawe nasza wersja ma także zlokalizowaną grafikę. Z ciekawostek, grę wykonano w Adventure Game Studio co być może przełożyło się na jej liniowość. Niestety nie ma wersji linuxowej...

Zdecydowanie polecam, bo bawiłam się świetnie, ocena 8/10 i pokrywa się to z ocenami innych użytkowników, a także ilością nagród, które te gra zdobyła :)

#gry #staregry #przygodowki #retrogaming #pixelart #xandrapoleca

https://store.steampowered.com/app/370910/Kathy_Rain/?l=polish
Pobierz xandra - Katty Rain to przygodówka typu point and click osadzona w latach 90 ubiegłeg...
źródło: comment_rCqdKSgT14hdKZNE78qKqCj14oCO9Ipe.jpg
  • 8
@xandra: Rewelacyjna gra. Co ciekawe "odkryłem ją" pewnego zimowego wieczoru w mojej własnej bibliotece z grami. Nie wiem skąd się tam znalazła, prawdopodobnie dorwałem ją kiedyś w jakiejś paczce z tanimi grami i tak sobie leżała. Po daniu jej 15 minut na rozkręcenie się wsiąknąłem bez reszty na dwa wieczory! Bardzo podobało mi się że wszystko jest logiczne. Często dostawałem możliwość skorzystania z takich rozwiązań, jakie przyszły mi do głowy spontanicznie
Czekam na następną grę od tego malutkiego studia :)


@OmenASR: Właśnie wczoraj miała premierę ich najnowsza przygodówka "Whispers of a Machine".
Ciekawa jest fabuła, akcja dzieje się w przyszłości, kiedy problemem staje się sztuczna inteligencja co dzieli społeczeństwo na jej zwolenników i przeciwników. Od dawna mam ten tytuł na oku, po zapowiedziach i różnych przeciekach czuję, że to będzie coś dla mnie. :-)

A co do Katty Rain to tak tylko
moooka - >Czekam na następną grę od tego malutkiego studia :)

@OmenASR: Właśnie wc...