Wpis z mikrobloga

Heh, a prawacy nadal nie ogarniają, że to właśnie ich ukochany kapitalizm niszczy tradycyjne wartości,


@Probz: Słyszałeś w ogóle o pojęciu "korporacjonizm"? z definicji to socjalizm.
@Cepion: No nie wszystko, ale korporacjonizm to pojęcie z zakresu gospodarki socjalistycznej zapoczątkowane we Włoszech Mussoliniego. Duże korpo mają służyć państwu i ideologii, co ma swoje plusy i minusy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@djtartini1: Ty w ogóle wiesz czym jest korporacjonizm? Bo widzę, że osoby, które używają tego terminu, mają na myśli jakiś system, w którym dominują wielkie korporacje. Otóż nie, to nie jest żaden korporacjonizm tylko korporacyjny kapitalizm, który jest zdegenerowaną odmianą kapitalizmu, więc nie wiem jakim cudem miałaby to być odmiana socjalizmu.

Definicja korporacjonizmu tradycjonalisty Bartyzela:

KORPORACJONIZM, korporatywizm (nowołac. corporatio — zrzeszenie, stowarzyszenie od łac. corpus— ciało, organizm) — 1o dziewiętnasto-
@rzuberbozy: @Probz: Wiem co to jest korporacjonizm i dlatego nawet nie poruszałem tego, że państwa kapitalistyczne tego nadużywają- bo się z tym zgadzam. Natomiast jest to zaprzeczenie wolnego rynku z samej definicji, taki mariaż państwa i dużych korpo w większości jest szkodliwy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@djtartini1: To po co nazywasz coś czym nie jest i jeszcze wplatasz w to socjalizm? A clue mojej wypowiedzi jest takie, że wolnorynkowa prawica jest naiwna, jeżeli myśli, że tradycyjne wartości społeczne/obyczajowe/światopoglądowe, zostaną zachowane przy baaardzo liberalnych stosunkach gospodarczych (chyba Zizek ostatnio w debacie z Petersonem o tym mówił). Generalnie są wyjątki od reguły, np. bardzo liberalny gospodarczo i jednocześnie bardzo konserwatywny Teksas, no ale o wiele częściej jest po prostu
Słyszałeś w ogóle o pojęciu "korporacjonizm"? z definicji to socjalizm.

No nie wszystko, ale korporacjonizm to pojęcie z zakresu gospodarki socjalistycznej zapoczątkowane we Włoszech Mussoliniego.


@djtartini1: był nawet taki mem z wolnorynkowym cytatem Mussoliniego. We wczesnej młodości sympatyzował z socjalistami ale co z tego, jak później się skonfliktował?

Wiem co to jest korporacjonizm i dlatego nawet nie poruszałem tego, że państwa kapitalistyczne tego nadużywają- bo się z tym zgadzam. Natomiast jest