Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, bo nie byłem w stanie znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi na sieci, czy takie coś jest możliwe z wtyczką w przeglądarce.

Chciałbym po stronie klienta (frontend) móc parsować dokument html, po to aby wyciągać z niego interesujące mnie dane i nie obciążać tym serwera. Na serwer chce wrzucać już obrobione dane przez klienta. Problem z requestami Http jest taki, ze niemożliwym jest wykonanie zapytania (CORS) po stronie klienta. Ale jak wygląda sytuacja gdyby użytkownik miał w przeglądarce zainstalowana wtyczkę, która pozwalałby na komunikacje z klientem.

Np. klient wysyła do wtyczki prośbę o przesłanie mu źródła html strony www.abc.xyz lub www.bac.xyz lub www.cab.xyz itd. Wtyczka w odpowiedzi wysyła do klienta text ze źródłem strony. Klient to odbiera i wyciąga odpowiednie dane. Czy takie coś jest w ogóle możliwe? Ze względu na to, że z frontendem jestem słabo zaznajomiony (backend here) to nie mam pojęcia czy takie coś jest wykonalne. Jeśli to wykonalne, to prosiłbym o podesłanie informacji z czym powinienem się zaznajomić :).

#programowanie #javascript #chrome #firefox #frontend
  • 12
  • Odpowiedz
@kebab-case: no ale po stronie frontendu nie zawsze jest to wykonalne. W backend to sobie to na luzie zrobię, ale szukam informacji czy można to zrobić używając do tego tylko i wyłacznie fronta.
  • Odpowiedz
@Ptolemeusz: pierwsza zasada webdevu nie wierz walidacji przez frontend. Dla mnie trochę koncepcja bez sensu. Będziesz obciążał przeglądarkę userowi by serwer nie zmęczył sie nad jedynym zapytaniem ?
  • Odpowiedz