Wpis z mikrobloga

@chozi: czy ktoś kto nie ma pojęcia o akwarystyce może sobie pozwolić na zalozenie akwarium morskiego ? w budżecie załóżmy do 10k da się zrobić jakiś zbironik od A-Z ?
Ja wczoraj próbowałem z 3 zawieszonymi w wodzie (zaraz za cyrkulatorem) kubkami 250ml z zamarznięta woda, ale ani o pół stopnia nie spadło ( ͡° ʖ̯ ͡°) muszę pomyśleć nad tymi wkładami, bo nie wiem, jak te wiatraki dadzą radę.
@Zulf: Oczywiście ze może! Tylko zanim to zrobi, to musi spędzić kilka tygodni na „doszkalaniu” się w każdym aspekcie z każdego zagadnienia. Od podłoża, po światło, przez życie, skale, filtrację itd. Mi udało się z Morskim za 2 razem. Za 1 poległem, bo wybrałem za mały zbiornik, a taki bardzo ciężko utrzymać.

BTW - w akwarystyce w ogole (słodkowodnej/holenderskiej) mam jakieś 15 lat doświadczenia, wiec teoretycznie było łatwiej się przesiąść, choć
@chozi: czy jakieś strony / fora dla totalnego nooba polecasz ? W marcu przeprowadzam sie do nowego mieszkania troche o tym czytałem, ale chyba wole aby jakaś firma mi to założyła, a ja bym doglądał ewentualnie ;)
@Zulf: W takim razie odradzam. Niestety samo doglądanie nie wystarczy, chyba że będziesz miał ta firmę „na zawołanie”. W Morskim wiele procesów zachodzi bardzo szybko i czasem może być za późno zanim ktoś niewprawnym okiem dostrzeże problem. Również podmiana wody, jej solenie, i ogólnie dbanie o zbiornik to dość pochłaniające zajęcie. To trzeba kochać. A stron niestety nie pamietam, było to jakiś czas temu, ale pod hasłem „reeftank” „nanoreef” itp znajdziesz
@Czarli1234: No ja tych wkladów mam z 20 takich 400ml (kupione na promocji w kerfurze po 2zl każdy xD) i pomaga, temp spada o te 2,5-3 stopnie. Tylko też to nie działa tak odrazu, wkłady wymieniam na bieżąco partiami co ok 2h i dopiero po drugiej podmianie widać efekty. No i ważna jest też cyrkulacja wody, staram się je umieszczać w pobliżu deszczownicy żeby były cały czas "obmywane".
@Czarli1234: @chozi: Przypomniało mi się też że kolejnym sposobem który stosują hehe bogatsi, zachodni akwaryści jest suchy lód. Zamawia się 30kg (np. firma http://suchylod.net/ realizuje dostawy na następny dzień, ale takich firm są setki w całej Polsce jak się pogoogluje). Jak się zamówi dodatkowo w styro-boxie to zamknięty sublimuje w tempie ok 1kg na 24h. Taki granulat suchego lodu o temp -70 stopni na pewno od razu by podziałał i
@vlodar: Wiatraki dały bardzo dużo, bo zniżały do 27-28st z 31-32. Ale tak jak mówisz - w domu było 27, wiec poniżej tego by nie zeszło. Problemem jest za to masakryczna ilość odparowanej wody.