Wpis z mikrobloga

1 057 - 1 = 1 056

Tytuł: Invictus
Autor: Marcin Ciszewski
Gatunek: political fiction, wojenna
★★★★★★★★

Rzadko kiedy chce mi się dodawać opinie na wypok bo jest to strasznie niewygodne no ale jak jest jakiś polski autor godny polecenia to się przełamuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mamy rok 1941, Polacy w 1920 przegrywają Bitwę Warszawską. Bolszewicy zalewają całą Europę i tworzą jedno wielkie sowieckie państwo powszechnej szczęśliwości. Kilka miesięcy temu upada Wielka Brytania ostatnie niepodległe państwo w Europie. Amerykanie tracą przy tym flotę, większość armii i lotnictwa. Na zachodzie Japończycy przeprowadzają udany atak na Perl Harbor. Flota Pacyfiku też przestaje istnieć. Tymczasem sowieci szykują sie do zadania ostatniego ciosu. Do desantu na USA. Na ich drodze ma stanąć jeden eksperymentalny pancernik i resztki floty.

Jeśli nastawiamy się na krwawą walkę od pierwszej do ostatniej strony to możemy być rozczarowani. Samych zmagań na morzu jest tu najmniej i stanowią dopiero samą kulminacje. I dzięki temu ta książka jest tak dobra. Oczywiście wszystko kręci się w okół walki i nieuchronnej katastrofy ale mam wrażenie że to tylko tło dla recenzji ludzkich charakterów i ich niedoskonałości. Sam główny bohater jest nietuzinkową postacią. Bohater wojenny poświęcony jako kozioł ofiarny przez niekompetentnych polityków. Jednego dnia wrak człowieka, drugiego dowódca okrętu, którego budowy był największym przeciwnikiem. Nie zabrakło tu też ostrej krytyki skorumpowanej demokracji, polityków, tzw. "pożytecznych idiotów" a przede wszystkim komunizmu.

Słodko-gorzkie zakończenie jest satysfakcjonujące. Nie ma żadnego cudu, żadnego ratunku. Realizm do samego końca. Jednocześnie zakończenie nie zamyka nam furtki do kontynuacji, na którą mam nadzieję autor się zdecyduje.

Ocena książki to 8/10, ale audiobook w interpretacji Krzysztofa Gosztyły to 9/10. Ta książka to bardzo solidna pozycja w zalewie grafomaństwa z kategorii political fiction od innych polskich autorów. Gdyby Pan Ciszewski napisał ją na amerykański rynek to byłaby tam hitem.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
L.....e - 1 057 - 1 = 1 056

Tytuł: Invictus
Autor: Marcin Ciszewski
Gatunek: pol...

źródło: comment_gjXMkTiYem7A80mIpEpnxUDh4FdjxUKV.jpg

Pobierz
  • 1