Wpis z mikrobloga

siemanko Mirasy, ostatnio wszedlem w temat kisniecia, a w kuchni kiszenia. na jutube trafilem na kanal pana ponizej gdzie mowi o lakto fermentacji. w polskim necie nie udalo mi sie znalezc szczegolowych informacji na ten temat (co prawda googlowalem cale 5 minut), a jestem zainteresowany zrobieniem np ketchupu. czy ktos posiada jakies informacje na ten temat (artykuly, filmiki, poradniki) albo jest w stanie podzielic sie swoja wiedza?

xoxo

#gotujzwykopem #kiszenie #gotowanie #sloiki #fermentacja #fermentujzwykopem
jeremy_bolm - siemanko Mirasy, ostatnio wszedlem w temat kisniecia, a w kuchni kiszen...
  • 5
@Mirkosoft: po kolejnych 10 minutach googlowania doszedlem do tego ze za laktofermentacje odpowiadaja bakterie lactobacillus. szybkie allegrowanko doprowadzilo mnie do czegos takiego np.

https://allegro.pl/oferta/vivo-zakwaski-acidolakt-lactobacillus-acidophilus-8219877535

pisza tutaj glownie o jogurcie, ale ja jogurtu nie za bardzo potrzebuje, chcialbym np zrobic keczup powyzej.

Czy to co wkleilem sie nadaje do celow innych niz jogurt? moze potrzebuje czegos innego zeby zaczac ten proces?

znalazlem czysta laktoze, niby do piwa:

https://allegro.pl/oferta/laktoza-1kg-krakow-nh-6683598356

moze to?

potrzebuje de
@jeremy_bolm: ok. Fermentacja mlekowa występuje w każdej kiszonce. Ogórki kiszone, kiszona kapusta, zakwas na barsz - to wszystko są fermentacje przeprowadzone przez bakterie kwasu mlekowego (których jest mnóstwo różnych). Takie bakterie są wszędzie, w powietrzu, w wodzie, na skórkach warzyw czy owoców. Żeby po prostu coś ukisić nie potrzebujesz żadnych wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Potrzebujesz tylko jakiegoś warzywa/owocu i anaerobowego (beztlenowego) środowiska - czyli musi takie warzywo być zanurzone np. w wodzie).