Wpis z mikrobloga

Dyskusja wokół trailera Wiedźmina w Polsce to jest jakiś dramat. Poddasz go krytyce i od razu pojawiają się takie odpowiedzi jak:

- "polaczkom nie dogodzisz"
- "tworzysz polskie piekiełko" (sic!)
- "w Stanach wszystkim się podoba, tylko polaczki jak zawsze narzekają"
- "polaczki się nie znają, a robią z siebie wielki znawców"
- "polaczkom się nie podoba bo to Amerykanie robili, a nie Polacy. Husaria stronk hehe"

To jest niesamowite jak ogromne kompleksy płyną z tych wypowiedzi. To smutne, że sami siebie pozbawiamy prawa do opinii i krytyki.

Tak wiem, że zdarza się zjawisko przesadnego krytykowania i nieuzasadnionego mieszania z błotem. I wiecie co? Po pierwsze, to ja w tym przypadku tego nie widzę, bo krytyczne opinie które dotyczą trailera Wiedźmina są zazwyczaj uzasadnione. Mało jest wypowiedzi "nie podoba mi się i tyle". Ja często widzę konstruktywną krytykę, to znaczy ze wskazaniem elementów które się danej osobie nie podobają, często ta sama osoba wskaże jednocześnie aspekty, które przypadły jej do gustu, przedstawi jak jej zdaniem powinny te złe elementy wyglądać, a czasem też poda pozytywny przykład trailera (widziałem np. jak ktoś wspomniał, że trailer Władcy Pierścieni mu się podobał). Po drugie, to uwierzcie mi, że krytykowanie to nie tylko domena Polaków. W KAŻDYM KRAJU znajdą się entuzjaści i krytycy, Polska na tym tle nie jest wyjątkowa.

Przykre jest też to, że opinia zagranicznego (tutaj akurat amerykańskiego) widza jest ceniona bardziej niż opinia polskiego widza. Widziałem dużo wypowiedzi w stylu: "widziałem amerykańskie fora i wszyscy chwalą, wszedłem na polskie strony i jedynie co widzę, to alternatywną rzeczywistość, sama krytyka i ściek". Nie wiem skąd to przekonanie, że amerykański widz jest wielkim koneserem, znawcą i wielbicielem sztuki, a polski tylko przygłupim krytykiem. Najlepiej jakby Amerykanin wyraził opinię i to zamykałoby całą dyskusję, wszyscy musieliby się z nim zgodzić. Nie prezentuję tutaj drugiej skrajności, bo nie uważam opinii Polaka za bardziej wartościową od opinii Amerykanina, bo wiecie co? Zarówno w Stanach jak i w Polsce pojawiają się i opinie zachwalające i opinie krytyczne i każda z nich jest ciekawa, wyrażona z różnych punktów widzenia.

Naprawdę nie wiem skąd to się bierze. Czasami mam wrażenie, że niektórzy traktują zachód jak świętość. Dla takich osób opinia zagranicznego człowieka jest więcej warta, wydaje im się, że tylko w Polsce jest cwaniakowanie, na zachodzie wszyscy się szanują i myślą w Polsce to mnóstwo sebiksów jest, a na zachodzie ich nie ma. I tak dalej, i tak dalej.

#polska #wiedzmin #netflix #shitwykopsays
  • 64
@PNiedziel:

dyskusja wokół trailera


Nie nazwałbym tego dyskusją, bo ludzie, którym się nie podoba rzucają pojedynczymi frazesami o naszprycowanym Geralcie. Mi też się trailer średnio podobał, ale to tylko trailer, więc nie komentuję rzeczy wyjętych z kontekstu jak cukierkowy klimat, czy brak klimatu z mrokiem i brudem. Nie widziałem jednego wpisu, który poddałby analizie ten trailer, bo nawet jak ktoś miałby chęci, to wie, że nie warto, bo ten tag co
@PNiedziel: No i spoko, wydaje mi się że większość osób jest w stanie uszanować normalnie uargumentowaną opinię, niestety ja natykałam się dotąd w ZNACZNEJ większości na komentarze w stylu "oho, są czarni, poprawność polityczna, netflix wszystko psuje" albo "ten aktor źle wygląda, ta brzydka, ta nie taka, wszystko słabo". I jak tu z czymś takim dyskutować? ¯\_(ツ)_/¯ I nie, wcale nie uważam, że opinia zachodnich widzów jest cenniejsza, ale z tego
@Tsukitsuki a to nie jest normalne uargumentowanie? Przecież o to się właśnie rozchodzi że do ról postaci opisanych w książce!!! bierze się ludzi wyglądających zupełnie inaczej tylko przez polityczną poprawność. Gdyby Harry Potter wyszedł dziś, Hermiona byłaby czarna a pierwsze co zobaczylibyśmy w LoTR to homoseksualna scena z Gandalfem. Jak Netflix robi sobie swoje gownoserialiki dla gimbazy i tęczowych to niech sobie robią, ale tutaj mają materiał źródłowy który przeczytało tysiące Polaków
@Czarzy: No ale przecież Netflix nie robi tego serialu dla "tysięcy Polaków", tylko dla jak największej liczby odbiorców, potencjalnie dla zachodnich fanów np. GoT. I taki zachodni widz może być zachęcony bardziej, jeśli będzie widział świat z którym może się bardziej utożsamiać. Czasy gdzie wszyscy główni bohaterowie są biali już dawno temu się w USA skończyły, zwłaszcza w tworach fantastycznych, można się z tym pogodzić, lub nie ¯\_(ツ)_/¯

Już nie mówiąc
@Czarzy: I sorry, ale dla mnie burzenie się tylko dlatego, że na ekranie widać czarnoskórych aktorów to już jest rasizm zwykły, a z tym mi się nie chce dyskutować za bardzo :x Najważniejsza powinna być historia, jakość samego serialu, to co twórcy chcą przekazać, a nie to czy jakaś aktorka jest dobrego koloru skóry, czy nie.
@PNiedziel no to porównaj najbardziej plusowane komenty na reddicie i tutaj. Tutaj większość jest na nie, szuka dziury w całym. Tak jakby krytyka była dowodem na znawstwo oceniającego. Jakby szukanie i wskazanie słabego punktu stawiało wyżej od innych, więc nie ważne jaki ten punkt jest (jak czytam te komentarze to najczęściej wyciągnięty z dupy), ważne, że jest i można zawalczyć o pozycję mędrca z trzecim okiem. Gwarantuje, że jak wyjdzie pozytywna opinia
@Tsukitsuki xD nie no o ile poprzednie komentarze wyrażały jakikolwiek poziom to pomawianiem o rasizm bo ktoś chce żeby postać wyglądała zgodnie z opisem pokazałaś właśnie prawdziwe oblicze, no nie wiem jak mogę na to odpowiedzieć

Skoro to jest adaptacja to nic nie stoi na przeszkodzie żeby dodać nowe postaci, które mogą być azjatami, hindusami, kimkolwiek no ale nie, lepiej przeorać istniejące i z karłów zrobić olbrzymy, po co ja się pytam?
Tak jakby krytyka była dowodem na znawstwo oceniającego.


@grejfrut: Tak samo chwalenie nie jest dowodem na bycie wybitnym znawcą.

Jakby szukanie i wskazanie słabego punktu stawiało wyżej od innych, więc nie ważne jaki ten punkt jest


@grejfrut: Szukanie i wskazywanie mocnych punktów również nie stawia wyżej od innych.

ważne, że jest i można zawalczyć o pozycję mędrca z trzecim okiem.


@grejfrut: Zachwalający też mogą kreować się na mędrca.
@Czarzy: Gdyby tak było i dodać np. czarnoskóre postacie które też byłyby na pierwszym planie, to serio myślisz, że nikomu to by nie przeszkadzało? Przecież wtedy też od razu pojawiałyby się komentarze o a) poprawności politycznej b) lewackiej propagandzie c) a w ogóle to tych postaci nie było w oryginale więc po co na siłę ich wątki dodają. Z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia i tyle, a dla zachodniego widza